06.11.2023

Mida toob 2024. aasta sotsiaalmeedia turunduses?

2024. aastal sotsiaalmeedia mõju aina kasvab – selle kasvu peatumist on keeruline ette näha. Oleme tunnistajaks trendidele, mis muudavad suhtumist sotsiaalmeedia platvormidesse, tarbijate käitumisse ja brändide suhtlusviisidesse. Digiturunduse agentuuri NORDigital ja turundusagentuuri Adhaus asjatundjad avavad ukse uude aastasse, mil sotsiaalmeedia turundus saab raketikiirusel hoogu juurde.

Christiina Kiin ja Erki Nelk. Foto: Erakogu

Empaatia sotsiaalmeedias – vahend, mis toob brändi kliendile lähemale

Erki Nelk, NORDigitali asutaja, rõhutab, et brändide edu saladus peitub digitaalses empaatias.

“See ei tähenda pelgalt tunnete ja käitumise analüüsi või tarbija käitumise prognoosimist,” ütleb ta. “See on brändide võime luua tõelist, emotsionaalselt resonantset sisu, mis on kohandatud individuaalsete tarbijate tunnete ja väärtustega.”

Andmeanalüütika täiustamine

“Täiustatud andmeanalüütika võimaldab mõista mitte ainult seda, milline sisu toimib, vaid ka, miks see toimib,” selgitab Christiina Kiin Adhausist. “See aitab tuvastada ja ennustada tarbijate käitumise mustreid, luues strateegiaid, mis on andmepõhiselt kõige mõjusamad.”

Personaalsus sotsiaalmeedias aitab jutustada brändi lugu

Sotsiaalmeedia turunduses mängib personaalsus suuremat rolli kui kunagi varem. 2024. aastal on see kõik seotud eskaleeritava personaalsusega – võimega kohandada sõnumeid suurele hulgale inimestele, samas kõnetades igaüht isiklikult.

“Tehnoloogia areng võimaldab luua isikupärastatud kogemusi iga jälgija jaoks, säilitades samal ajal suuremahulise kommunikatsiooni efektiivsuse,” ütleb Erki Nelk. “Lugu on kõige mõjuvõimsam viis mõjutada ja kaasata inimesi.”

Strateegiline sisuloome on nutikas, kaasahaarav ja mõõdetav

Strateegiline sisuloome on muutunud sotsiaalmeedia turunduse võtmekomponendiks.

“Iga postitus, iga kampaania, iga sõnum on loodud konkreetse eesmärgi saavutamiseks,” märgib Kiin. “See on kaugel juhuslikust sisust – see on sisu, mis on disainitud toetama pikaajalisi brändieesmärke, kasvatades samal ajal kaasatust, bränditeadlikkust ja müüki.”

Intervjuu

Erki ja Christiina avavad täpsemalt seda, mida uuel aastal sotsiaalmeedias oodata on.

Kuidas aitab empaatia digikanalites luua brändidel tugevamaid kliendisuhteid?

Erki Nelk: Digitaalne empaatia tähendab klientide emotsionaalsete vajaduste mõistmist, analüüsi ja nende rahuldamist. Kasutame seda teadmist, et kujundada kogemusi, mis puudutavad inimesi personaalselt. Näiteks, kui analüüsime emotsionaalseid mustreid, saame luua kampaaniaid, mis resoneerivad tarbijatega, pannes neid tundma, et bränd mõistab neid, luues kogukondlikku tunde.

Rääkides 2024. aasta kontekstis, näeme üha enam rõhku AI juhitud kreatiivsusel. Kuidas hakkavad tehisintellekti poolt genereeritud sisu ja automaatne kliendikogemus mõjutama brändide sotsiaalmeedia strateegiaid?

Erki Nelk: See on tõesti äärmiselt põnev areng. Tehisintellekti roll sisuloomes ja kliendikogemuse kujundamises saab olema tohutu. Võime ette kujutada platvorme, mis loovad reaalajas isikupärastatud sisu vastavalt iga individuaalse kasutaja hetkemeeleolule ja vajadustele. See on digiturunduse tulevik ja seda ei ole mõtet eitada või sellele vastu seista.

Brändidele tähendab see suurt hüpet nii sisu loomise kiiruses kui ka asjakohasuses. Räägime süsteemidest, mis analüüsivad kasutaja andmeid – nagu käitumismustrid ja eelistused – ning kohandavad sotsiaalmeedia sõnumeid nendega sobivaks peaaegu et reaalajas. Samuti võimaldab tehnoloogia brändidel luua äärmiselt kohandatud ja interaktiivseid kogemusi, kasutades näiteks chatbotte, mis võivad jäljendada inimlikku empaatiat ja isegi huumorimeelt.

Millised on need kogukonna turunduse aspektid, mida ettevõtted ei tohiks 2024. aastal eirata? Kuidas mõjutavad need brändi suhtlust ja kliendikogemust?

Christiina Kiin: Kogukonna turundus on tegelikult väga vana kontseptsioon, mida nüüd rakendatakse digitaalses maailmas. Brändid, mis suudavad luua tugeva kogukonna, loovad lojaalse kliendibaasi, kes on valmis neid toetama ja nende sõnumit levitama. Peamine aspekt siin on kaasamine – kogukonnaliikmed tahavad tunda, et nad on osa brändi loost.

2024. aastal peaksid ettevõtted pöörama suurt tähelepanu kuulamisele ja kaasamisele. See tähendab regulaarset suhtlust kogukonnaga, reaalajas tagasisidele reageerimist ja kogukonna liikmete kaasamist otsuste tegemisse. Brändid peaksid kasutama kaasaegseid tööriistu ja platvorme, et hõlbustada vestlusi, korraldada üritusi ja koostööprojekte, mis tugevdavad sidet ja tõstavad kliendikogemuse uuele tasemele.

Klienditeekonna igal sammul tuleb arvestada kogukonna häälega – alates tootearendusest kuni turunduskampaaniateni. Lõppkokkuvõttes tähendab see turunduse personaliseerimist terve kogukonna tasandil.

TikTok on kasvanud plahvatuslikult, muutes sotsiaalmeedia turundust olulisel määral. Milliseid andmepõhiseid strateegiaid peaksid Eesti ettevõtted rakendama, et ära kasutada TikToki potentsiaali brändi kasvatamiseks ja sihtgrupini jõudmiseks?

Erki Nelk: Tõesti, TikTok on muutunud mänguväljaks, mida ükski tõsiseltvõetav bränd enam ignoreerida ei saa. See platvorm on ainulaadne sisu autentsuse, kasutaja loomuliku kaasatuse ja algoritmiliste soovituste poolest. Kusjuures TikToki algoritmid on oluliselt efektiivsemad kui Meta omad. Andmepõhise strateegia alustala TikToki puhul on mõista, mis resoneerib sihtrühmaga. Esimene samm on analüüs -– vaadelda käitumismustreid, kaasatuse taset ja trendide kohandamist.

Järgmisena tuleks kasutada A/B testimist, et mõõta erinevate loovlahenduste mõju. See pole lihtsalt sisu postitamine ja lootus saavutada edu. See on metoodiline protsess, kus iga detail on tähtis – postituse aeg, kasutatud hashtagid, muusika ja isegi video pikkus. Ja lõppkokkuvõttes on see kõik seotud järjepideva optimeerimisega, kus andmed juhivad iga otsust.

Eesti ettevõtted peaksid suuremat tähelepanu pöörama kohalikele trendidele. TikToki globaalne ulatus on küll tohutu, kuid lokaalne sisu, mis peegeldab Eesti kultuuri ja keele eripära, suhestub siinsete kasutajatega kõige paremini. Seega, integreerides kohalikud trendid ja väärtused, saab bränd oluliselt suurendada enda nähtavust ja kaasatust.

Christiina, kuidas näed sa reklaamimudelite ja sisuloome protsesside arengut tulevikus?

Christiina Kiin: Ootame kindlasti suuremat integreeritust sisu ja reklaamide vahel. Reklaamidest saavad nö sisu pikendused ja vastupidi. Näeme rohkem interaktiivset sisu, näiteks AR-i (augmented reality) ja VR-i (virtual reality) kasutamist, et luua kampaaniaid, mis pakuvad tarbijatele unikaalseid kogemusi.

Sisuloome osas on oluline mõista, et loovus ja innovatsioon on äärmiselt olulised. Kaasahaaravate lugude jutustamine, mis resoneerivad sihtrühmaga, nõuavad süvitsi minevat mõistmist ja pidevat kohandumist.

Autorid: NORDigital ja Adhaus

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt