20.06.2023

Teistmoodi praktika ehk kuidas luua programm, mis on päriselt kõigile kasulik

Jolos viis esmakordselt läbi praktikaprogrammi, mis võimaldas neljal usinal praktikandil saada ainulaadset sissevaadet agentuurielu telgitagustesse ning omandada tõeline hands-on praktikakogemus.

Foto: Harry Tiits

Kuidas aga luua vinge praktikaprogramm, mis ei piirduks vaid kontoritooli nühkimise ja ülesannete delegeerimisega? Milline programm annaks noortele tõelise aimduse agentuurielu rõõmudest ja väljakutsetest? Vaatame tagasi, kuidas meil selles osas läks ning miks peaksime praktikale enda sektoris rohkem tähelepanu pöörama.

Programm, mis ei jäta külmaks

Meil oli eesmärk luua programm, mis oleks sisukas, huvitav ning reaalselt kasulik. Kuna Jolos on viimasel aastal teinud läbi mitmeid muutuseid, sh ka uue bränditiimi suunani jõudnud, otsustasime praktikante võtta kolmele suunale: produktsioon, loov ning disain.
Agentuuri sisse elamine võib olla paras väljakutse. Suur hulk väga erinevaid inimesi, kiire tempo ning rohkes koguses valdkonnapõhist kõnekasutust. Mõistsime kohe, et iga praktikant vajab enda mentorit, kelle poole saab alati pöörduda ning kes vaataks, et neil on piisavalt tegemist ja toimetamist. Meie agentuuris võtsid selle rolli kanda pikaajalise kogemusega Jolose tiimijuhid Kadi-Liis Allen, Liis Kalvik ja Melissa Mühlberg. Kogu programmi eestvedaja oli Jolose projektijuht Taavi Tõnnisson.
Ägeda programmi jaoks kaardistasime ära vajalikud baasteadmised, mida üks praktikant võiks teada ja seda läbi iga osakonna. Tekkis viis teoorialoengut: sissejuhatus valdkonda ja agentuurist üldiselt; loovosakonna, bränditiimi, jätkusuutlikkuse ja turunduse ning produktsiooniosakonda tutvustav loeng. Iga loengu lõpus anti ka kodutöö, et näha, kuidas räägitust praktikandid aru said.
20 51 08 20april raunoliivandphotography 3288
Foto: Rauno Liivand
Meie arvates on oluline nii käed külge tegutsemine kui ka teoreetilised teadmised ehk miks me midagi just mingit moodi teeme. Selle kaudu saime kaasata neid võimalikult paljudesse erinevatesse protsessidesse, näiteks kliendibriifid, kliendikoosolekud, tiimikoosolekud, päringute tegemine, tarkvaraliste tööriistadega tutvumine (Dropbox, Monday, Toggl, G Suite) ja kõikvõimalike tabelite (tehnilised ajakavad, eelarved) täitmine. Nii tekib agentuuri elust ja tööolust hea ülevaade ning erinevad eraldiseisvad tegevused asetuvad terviklikku konteksti,” märkis Taavi. 

Kuidas nad meieni jõudsid? 

Otsisime innukaid noori läbi sotsiaalmeedia ning 60 huvitundjast jäi sõelale neli. Valiku puhul ei pidanud me oluliseks varasemaid kogemusi, oskusi (va bränditiimi puhul) ning kõige rohkem tahtsime näha, et noorel on piisavalt julgust, töökust ja pealehakkamist, et agentuurieluga kohaneda. Nii osutus kandideerimisel väga oluliseks “räägi meile midagi endast” ja “miks mina olen hea kandidaat” küsimustele vastamine, kuna selle järgi ka eristasime, kes oma sõnaosavuse, motivatsiooni ja veenvusega silma jäid. Sedasi jõudsid Jolose praktikaprogrammi produktsioonitiimi Liisi Perli ja Merily Keskküla, loovosakonda Romi Ly Soo ning bränditiimi Eliise Pauklin

Parim viis õppida on teooriat kohe praktikas rakendada

Tore on proovida erinevaid tükke ning teoorialoengus kaasa noogutada, kuid parim viis õppida on päriselt kõiki õpitud-räägitud elemente ka iseseisvalt rakendada. Selleks tegime lõpueksami, kus panime praktikandid proovile, et kui hästi neile räägitu meelde jäi ning kuidas nemad ise ühte päris üritust teeksid.
Eksami edukaks sooritamiseks oli neil vaja koostada terviklik loovlahendus koos eelarve, CVI ja produktsiooniliste materjalidega (tehniline ajakava, programm, partnerite nimekiri, tiimi kaardistus). Eksami sisend tuli praktikantidele meilile, kus klient kirjutas suvepäevade soovist ning nii hakkas vajaliku informatsiooni kaardistamine. Kliendi rolli täitis üks kindel agentuuri töötaja ning tema vastas meilidele ja tegi nendega ka Zoomi kõnesid. Viskasime sekka ka tavapäraseid vimkasid, mis päriselus ette tulevad nii kliendisuhtluse kui ka partnerite poolelt. 
taaviga 2 1
Õnnelikud lõpetajad koos praktikaprogrammi eestvedajaga. Foto: Erakogu
Nad said väga hästi kõikide vimkadega hakkama ning ujusid igast keerulisest olukorrast väga tublisti välja. Kokku tehti üle 60 päringu (simuleeritud vormis, päris partnereid me ei tülitanud)) ning eelarves oli iga rida hinnapakkumisega kaetud. Tubli töö!” kiitis Taavi. 
Praktikantide sõnul oli tegemist ühe harivaima ja ägedaima kogemusega. Kuigi esialgu tundus, et paar kuud praktikat on piisav aeg, siis tegelikult möödus kõik nii tegusalt ja kiirelt, et ei märganudki, kuidas oli eksaminädal käes,” ütles Merily. Saime osaleda koosolekutel, et näha, kuidas asjad alguse saavad, kuidas toimub loomisprotsess ja kuidas kogu korraldus toimub,” sõnas Romi-Ly. “Minu praktika tipphetkeks oli võimalus katsetada projektijuhtimist koos teise produktsioonipraktikandiga. Juhendaja käe all suhtlesime koostööparteritega ja juhatasime kohapeal vägesid,” lisas Liisi. 
Kirsiks tordil oli see, et eksamipäev langes kokku Kuldmunaga ja loomulikult võtsid sellest osa ka meie värsked lõpetajad. Järjekordne näide, kuidas anda praktika käigus noorele maksimum ja tuua ta päriselt agentuuriellu.
52894315848 a9188f4fed o copy
Kuldmuna 2023 võidurõõmu said praktikandid tähistada kogu Jolose tiimiga. Foto: Harry Tiits

Katse-eksituse meetod ei vedanud alt 

Esimese korra kohta ütleks, et õnnestus väga hästi. Kindlasti oli siin palju õppekohti, kuna esimest korda tehes pidime paljud materjalid nullist välja töötama, mis oli ajamahukas ettevõtmine ja suuresti katse-eksituse meetodil toimetamine. Kindlasti tahame selle programmiga jätkata, sest seeläbi muutume ka ise agentuurina praktikantide kaasamises ja õpetamises paremaks,” vaatab Taavi tagasi. Ideaalis saavad praktikantidest Jolose vabakutselised produtsendid ja disainerid, kes edaspidi kooli kõrvalt vabakutselistena meie projektides kaasa löövad
Jolose praktikaprogrammi soovitavad ka praktikandid ning jagavad häid emotsioone värskest kogemusest. Mind väga üllatas, kuidas Jolose meeskond praktikantidesse suhtus: meid võeti kohe omaks ning koheldi võrdselt teistega. Meie praktika lõppes suurejooneliselt Kuldmuna gala laval aasta üritusturundusagentuuri auhinda vastu võttes. See hetk ei unune!” sõnas Liisi. 
“Ma ei vahetaks seda kogemust mitte ühegi teise kogemuse vastu. Sain sellest väga palju inspiratsiooni, kuna asjad toimivad nende ettevõttes väga hästi ja neilt on palju õppida,” ütles Romi. Merily võttis meie programmi kokku armsate sõnadega: Joloses olles tundsin, et ma olingi nendega nagu üks pere. Õppisin ka palju enda kohta, mis mind rohkem huvitab ja kus ma end tulevikus näen. Ma olen Jolosele ülimalt tänulik selle võimaluse eest!
12 45 07 20april raunoliivandphotography 2484
Foto: Rauno Liivand
Autor: Francesca Buntsel, Jolos
Toimetas: Kärt Tomp, TULI
Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt