Kolm heas mõttes hullu naist muudavad Pärnu disainipealinnaks
Kõlab ju omamoodi pööraselt, et Pärnust tehakse Eesti disainipealinn!? Niimoodi aga lubavad kolm entusiastlikku Pärnu naist ehk Kati Vaas, Liisa Mägi ja Kaydi Tomson. Ägedate asjade ellu viimiseks peabki nende sõnul olema julge ja veidi ootamatu. Nõnda toimubki 16. novembril teist aastat järjest silmapaistvalt mitmekesise programmiga Pärnu Disaini Päev.
Naised tunnistavad, et ega Pärnu ei ole otseselt tuntud disainimekana, kuid teise nurga alt sobib linn sündmuse korraldamiseks ideaalselt. Miks nii? Sest Pärnus ei toimu väljaspool suvehooaega suurt midagi ning ruumi kõikvõimalikele entusiastlikele korraldajatele on küll ja veel!
Kaks kuud kestnud keeristorm
Kui aga minna päris algusesse, siis Pärnu Disaini Päev algas sellest, et Kati istus eelmise aasta septembris köögis ja jõi kohvi… “Meil on Pärnumaa Arengukeskuse juures naisettevõtjate grupp, kellega käime päris tihti erinevatel disainipäevadel ja -nädalatel üle Euroopa. Ja nii ma siis istusin seal ja jõin kohvi, vaatasin aknast välja ja mõtlesin sellest, kuidas peagi algab jälle pime, vihmane ning lögane aeg,” meenutab Kati. “Mõtlesin, et teeks midagi – näiteks Pärnusse disainipäeva! Ei punnita mingit nädalast programmi, vaid teeks ühe päeva, aga korraliku!”
Edasine on juba ajalugu, nagu öeldakse. Kõik käis kiirelt ja efektiivselt! “Helistasin Kaydile, kes õnneks ei oska sellistele asjadele ära öelda. Paar nädalat hiljem nägin Liisat, kes kasvatas samal ajal kõhtu. Uurisin, et äkki teeks õige midagi! Vastus: “Muidugi teeme!” Ja niimoodi saidki kolm lolli kokku, kes istusid maha ja hakkasid alles mõtlema, mida ja kuidas teha. Selleks, et asjad hakkaksid juhtuma, peab olema ühes ajahetkes koos piisavalt palju hulle. Aega oli vähem kui kaks kuud, aga tegime ära!”
Kui möödunud aastal loodi festival tõesti kõigest kahe kuuga, siis seekord alustati suisa jaanuaris. Kaasatud on kohalik Pärnu kogukond, käiku on pandud oma parimad kontaktid ning julgelt on suurendatud ka oma tutvusringkonda, et asi ikka võimalikult vägev tuleks.
“Kui mullu oli see kõik nagu keeristorm, siis sel aastal panime programmi kokku rahulikult, mõnusalt ja orgaaniliselt,” ütleb Kaydi. “Enamasti on nii, et kui oma ideest kellelegi räägime, siis inimesed tulevad hea energiaga kaasa.”
Sihtgrupp: disainihuvilised!
Liisa lisab, et kuna korraldajate enda silmad säravad, siis on entusiasm nakkav. “See on meie trump, et teeme seda kõike puhtalt oma entusiasmi pealt. See on kireprojekt ja teised tulevad kirega kaasa. Näiteks on suur abi olnud Pärnu naisettevõtjatest, kes on toetanud väga erineval moel. Tuge andvate inimeste võrgustik on hakanud üha enam laienema,” arutleb ta.
Rõõmu pakub ka see, et Pärnu Disaini Päeva toel saavad kokku ka erinevad Pärnus tegutsevad valdkonna inimesed. “Siin ei ole suuri disainiagentuure, aga tegelikult on meil palju vabakutselisi,” ütleb Kati. Liisa jätkab: “Igaüks pusib vaikselt oma nurgas. Pärnu Disaini Päev koondab neid inimese kindlasti üksteisele lähemale.”
Üritus ise on suunatud kõigile disainihuvilistele, mitte valdkonna ekspertidele. “Meie tuum peitub seal, et tahame näidata, kuidas disain saadab meid absoluutselt igal sammul. Kui rekamehel selg valutab, siis on iste kehvalt disainitud. Tihti on nii, et head disaini me ei märka, aga halb disain käib meile räigelt pinda,” selgitab Liisa.
Kati võtab jutulõnga üle: “Sihtgrupp on täiesti tavaline inimene, keda huvitab disain. Tallinna Disainiöö on rohkem professionaalidele suunatud ja meil pole mõtet täpselt sama asja teha. Meie selgitame kõigile inimestele, mida disain tähendab. Tõstame disainiteadlikkust.” Sõna tagasi Liisale: “Et märkaksime üha enam, kui palju me disainiga kokku puutume. Disain ei tähenda ainult seda 200 eurot maksvat kruusi.“
Seks ja disain käsikäes
Mis siis ikkagi toimub? Täpsema programmi leiab kodulehelt (link artikli lõpus), aga näiteks avab päeva kesklinna DISAINItuur, kohal on rahvusvaheliselt endale nime teinud Björn Koop, kes räägib autodisainist (temaga liituvad paneelis Sven Sellik, Tõnis Kasemets ja Peeter Koppel), Pärnu Keskuses toimub suur DISAINIturg enam kui 55 kauplejaga kogu Eestist (Kati: “Mega kompliment meile, et nii kõvad nimed üle Eesti kohale tulevad, tahtjaid oleks rohkemgi, aga enam ei mahu.) ning lavale tuuakse isegi seksijutud.
Igati loogiline, et ürituse eel pakub enim elevust just seksipaneel. “Kõigile on midagi! Meil on pigem meestele suunatud autojutud, disainiturg šoppajatele… Kindlasti ei ole niimoodi, et disain tähendab kõrvarõngaid, kauneid kleite ja naistekesksust. Disainime raha, seksi ja kõike muud,” räägib Kaydi.
Ta jätkab: “Seksiteema tuli meieni iseenesest siit samast minu lähedalt. Kohtasin Helsingis õppivad seksuaaltervise edendajat, tunnen ka vaagnapõhjalihaste füsioterapeuti… Lisasime sinna süsteemi väga ägeda uue pärnaka ehk Mihkel Raua, kes oli nõus tulema seda paneeli juhtima. Siis meenus kellelegi, et Eestis tehakse ju libestit, sellises ägedas disainpudelis, nagu oleks hoopis kätekreem – võib vabalt öökapile jätta! Lisaks võtsime kampa ka Pärnus avatud Hot Lipsi erootikakaubamaja. Niimoodi me korraldamegi – üks asi viib teiseni!”
Mehed arutavad, naised teevad!?
Naised on tehtud töö üle juba uhked, aga eriliselt teeks südame soojaks rahvast täis saalid, mis levitaks disainiteadlikkust üle Eesti. Kuulsust nad taga ei aja, kuid usuvad, et Pärnu Disaini Päev kasvab suureks ja Pärnust saabki vabariigi disainipealinn! “Praegu veel täiesti normaalne, et suur hulk inimesi isegi ei tea meie sündmusest. Aga aasta-aastalt tahame liikuda sinna poole, et lõpuks teaksid väga paljud inimesed, mis on Pärnu Disaini Päev,” räägib Kati.
Liisa sõnul teavad nad juba praegu, et kohale sõidetakse ka Tallinnast, Tartust ning isegi Ida-Virumaalt. “Meil on turundusinimestena päris hea ülevaade, kelleni me jõuame ja kust nad siia tulevad. Pärnu ei ole ainult suvine rand. Tuled novembris siia, saad väga hea programmi, käid heades restoranides ja spaades,” selgitab ta novembrikuise Pärnu võlusid.
Kati jätkab: “Niimoodi saamegi vaikselt Eesti disainipealinnaks. Eelmise aasta lõpupeol rääkis arenduskeskuse juht, kuidas mehed on aastakümneid mõelnud, mida Pärnus madalhooajal teha, aga nüüd tulid kolm naist ja hakkasid tegema. Naljaga pooleks – mehed saavad kokku ja arutavad, naised saavad kokku ja teevad ära.”
Autor: Kaarel Täll