22.01.2025

Norstati kvartaliandmed: 51% elanikest arvab, et järgmise kolme kuu jooksul tarbivad nad vähem

Norstat Eesti avaldas oma IV kvartali tarbijaraporti, mis toob esile olulisi muutusi Eesti elanike tarbimiskäitumises. Raport keskendub tarbijate ostuotsustele, veebikaubanduse trendidele ja hinna-kvaliteedi tasakaalu muutumisele.

Ilmus Norstati järjekordne uuring.

Suuremate tarbekaupade ostmine lükatakse edasi

Suuremate tarbekaupade (mööbel ja elektroonika) ostmine on oluliselt edasi lükatud. Viimase kuu jooksul on 39% elanikest otsustanud need ostud edasi lükata või neist hoiduda, 44% plaanib sama teha ka järgmise kuu jooksul. 

Väiksemate tarbekaupade tarbimise trendid

Väiksemate tarbekaupade (riided ja kodutarbed) puhul on edasilükkamise osakaal madalam, kuid siiski märkimisväärne. Viimase kuu jooksul on selles kategoorias vähendanud kulutusi 15% elanikest ja 17% plaanib kulutusi järgmise kuu jooksul piirata. Toidukaupade ja majapidamistoodete ostmisel on sarnased trendid – 7% on kulutusi oluliselt vähendanud ja 8% arvab, et nii jätkub ka järgmisel kuul.

Tarbimist pidurdab enim mure maksukasvu ning inflatsiooni pärast

Tarbimiskindlust piiravad olulisel määral hirmud maksutõusude ja inflatsiooni ees. 44% vastanutest nimetab maksutõuse oma peamise mureallikana ning 37% tunneb olulist muret kiire hinnatõusu pärast. Võrreldes aasta varasema ajaga on maksutõusude kartus kasvanud tervelt 13%, mis peegeldab selgelt avalikku rahulolematust kasvava maksukoormuse suhtes. Lisaks muretseb 28% elanikest oma perekonna finantsilise toimetuleku pärast, mis on otseselt seotud nende ostukäitumise muutustega.

Veebikaubandus kasvab valikuliselt

Veebikaubanduse populaarsus kasvab, kuid mitte toidukaupade osas. 58% Eesti elanikkonnast ei osta toidukaupu internetist, samas kui muude toodete puhul on veebist ostmine levinum. Prognooside kohaselt plaanib siiski 9% elanikest tulevikus toidukaupade veebist ostmist suurendada. Muude kaupade (elektroonika ja riided) veebist tellimine on jätkuvalt tarbijate seas populaarne.

Hinna ja kvaliteedi tasakaalu tähtsus

Hinna ja kvaliteedi tasakaal on tarbijate jaoks jätkuvalt oluline. 39% eelistab keskmise hinnaklassi tooteid, kuid 52% valib pigem odavama hinnaklassi brände. 

Tulevikuootused tarbimise osas

Tarbimiskindlus on madal. 51% elanikkonnast eeldab, et järgmise kolme kuu jooksul nende kulutused vähenevad. Samal ajal hindab 23%, et nende säästud vähenevad ja ainult 3% prognoosib tarbimise suurenemist. Need andmed näitavad, et Eesti tarbijad on muutumas ettevaatlikumaks ja planeerivad oma oste hoolikamalt.

Uuringust

Norstat Eesti kvartali arvamusuuringu eesmärk on kaardistada Eesti elanikkonna ootused tuleviku käitumisele ja tarbimisele. Pressiteade on koostatud koostöös Eesti Turundajate Liiduga, et jagada turundusprofessionaalidele kriitilisi teadmisi, mis aitavad kohandada strateegiaid vastavalt turu dünaamikale.

Norstati Q4 2024 tarbijauuring viidi läbi 17. detsembrist 2024 kuni 6. jaanuarini 2025, kaasates 500 vastajat Norstati veebipaneelist. Uuringu valim on esinduslik Eesti elanikkonna suhtes (18+), arvestades sugu, vanust ja piirkonda.

Lisainformatsiooni saamiseks ja kvartaliandmete vaatamiseks registreeruge siin: Norstat Quarterly Data.

Toimetas: Siim Kera, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt