10.12.2024

Norstati raport: ligi kolmandik eestlastest plaanib tänavu jõulukinkidele vähem kulutada kui mullu

Norstati rahvusvahelisest aastalõpu uuringust selgub, et eestlaste jaoks on jõulude tähistamisel kõige olulisemad pühadega seotud traditsioonid, hubane atmosfäär ja jõuluõhtusöök. Kinkidele kulutavad paljud tänavu vähem kui varasemalt.

Eestlastele pole jõulukinkide tegemine nii tähtis kui skandinaavlastele. Foto: Patrick Pahlke/Unsplash.com

Eestlaste eelistused jõulude juures:

  • 32% peab jõulude parimaks osaks jõuluatmosfääri,
  • 30% hindab kõrgelt jõulutraditsioone,
  • 28% peab kõige olulisemaks jõuluõhtusööki.

Lätis on seevastu kõige hinnatumad jõuluaegne atmosfäär (38%) ja jõulukuusk (35%), samas kui Leedus eelistatakse hubaseid koosviibimisi lähedastega (42%) ning jõulukuuske (34%). Eestlaste seas on jõulukuuse tähtsus siiski madalam – vaid 21% vastanutest peab seda oluliseks.

Kulutame vähem

Kuna majanduses on seis keeruline, ei ole üllatus, et tänavu plaanivad inimesed jõulukinkidele vähem kulutada. 30% küsitletud eestlastest plaanib sel aastal kinkidele vähem raha raisata, 53% vastanutel on kingituste eelarve sama suur kui varem ning vaid 3% plaanib rahakotti rohkem luhvtitada kui eelmisel aastal. 

Jõulukingituste ja -traditsioonide erinevused

Eestlaste seas on teistele kingituste tegemine jõulude kontekstis vähem tähtis – ainult 12% peab seda jõulude parimaks osaks, mis on madalaim protsent Balti riikide ja Skandinaavia võrdluses.

Samuti paistab Eesti silma madalama jõulukampsuni traditsiooniga. Kuigi 26% eestlastest omab või plaanib soetada jõulukampsuni, on see näitaja Lätis 44%, Leedus 49%, Soomes 33% ja Rootsis 42%.

Kirikusse mineku traditsioonid

Leedulased on Baltimaades suurimad jõuluteenistustel osalejad – 34% plaanib kindlasti kirikusse minna. Lätis on see näitaja 23% ja Eestis 20%. Võrdluseks, Rootsis ja Soomes külastab kirikut jõulude ajal vaid 15% ja 17% elanikest.

Uuringust lähemalt

Uuringus osales kokku 527 vastajat, kvootidega tagati representatiivsus soo, vanuse (18+), maakonna ja rahvuse järgi. Andmed koguti veebipõhiste intervjuude kaudu, kasutades Norstat Eesti veebipaneeli. 

Pressiteade on koostatud koostöös Eesti Turundajate Liiduga. Lisainformatsiooni saamiseks ja kvartaliandmete vaatamiseks registreeruge siin: Norstat Quarterly Data

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt