25.07.2023

Ameerika ja Guatemala päritolu uus Eesti agentuur võitis Euroopa disainiauhindadelt kulla ning tahab ainult natuke kasvada

“Kuule, kas sa oled kindel? Me pole kunagi kohtunud ja sa isegi ei tunne mind,” muigas guatemalalane Mario Sanchez Maselli, kui ameeriklane Quintin Lodge tegi talle ettepaneku äripartneriks hakata.

Mario Sanchez Maselli (vasakul) ja Quintin Lodge. Fotod: Erakogu

Tallinnas elav Mario ütles “jah” ning nii sai Quintini ühemehefirmast Non-Linear Studio hoopis Ameerika-Guatemala-Eesti disainiagentuur, mis võitis tänavu Euroopa disainiauhindadelt ühe kulla! Sellest põgusalt hiljem. Kõigepealt aga võtame hetke, et tõdeda: päris lahe, et maailmas asub ettevõte, mille üks kontor asub Utah osariigis ning teine Kadriorus. 

Ise ei pea nad end Ameerika, Guatemala ega Eesti agentuuriks. Ikka rahvusvaheliseks. Praegu on ettevõttes kaks inimest, aga kui peaks uusi töötajaid vaja minema, siis ilmselt neile geograafilisi piiranguid ei seata.

Inimene ei pea olema superrikas

Non-Linear Studio sai alguses koroona ajal. Aastate jooksul disaineri ja loovjuhina leiba teeninud Quintin tundis, et tahab midagi ise teha. Midagi ägedat ja innovaatilist. 

“Põhjused olid isiklikud,” räägib mees, kes teinud koostööd ka Google’i ja Metaga.  “Olen töötanud in-house brändide ja idufirmade jaoks ning ka agentuuris, aga ma ei leidnud kohta, kus oleksin saanud teha head tööd heade klientidega. Ma ei tahtnud enam tegeleda suure ettevõtte muredega: kuidas olla kasumlik, kuidas raha teenida jne. Muidugi, peame ka praegu perekondi ülal pidama, aga me ei pea olema superrikkad.” 

Ta alustas Non-Linear Studioga – mis oli tollal tema vabakutselise karjääri äriline keha – 2020. aasta alguses, võitis mõned konkursid ning mõistis, et üks arendaja kuluks marjaks ära. Imeline internet viis ta kokku Marioga, kes sel ajal freelancerina askeldas. Mehed said suurepäraselt läbi ning Quintin mõistis koheselt, et peab Mario endale kampa meelitama. Mario puksis alguses vastu, kuid mullu märtsis sai temast Non-Linear Studio partner. 

img 2273
Tänaseks on Quintin ja Mario kohtunud. Foto: Erakogu

Pea üheksa aastat tagasi Maarjamaale kolinud Mario on Eestis oma oskuseid jaganud Newtoni, Havase ja Bondiga. Täpselt COVID-i alguses otsustas ta vabakutselise elu proovida. 

“Mul oli see mõte kogu aeg kuklas tiksumas,” jutustab ta. “Ühel hetkel tundsin, et Eestis tehakse digi ja arenduse seisukohast palju turvalisi asju ning ei proovita midagi uut. See ei pakkunud mulle eriti pinget. Pealegi, võtan oma projekte väga tõsiselt. Mulle meeldib loominguline vabadus ning see, et saan oma tööd algusest lõpuni juhtida. Alguses tegin seda vabakutselisena, nüüd Non-Linearis.”

Agentuuril on kliente Ameerika Ühendriikidest, Kanadast ja Eestist – kõige rohkem ikka esimesest. Kolme ja poole aastaga on tekkinud märkimisväärne kliendibaas, kuigi korraga võetakse sisse üks-kaks projekti. 

“Leiame oma kliente tavaliselt orgaaniliselt, suust suhu reklaamiga,” avab Quintin tagamaid. “Kuni aasta alguseni läks meil väga hästi, aga pärast seda on raskem olnud. Kõigil on. Ameerikaski on näha palju koondamisi. Oleme ellu jäämiseks pidanud sel aastal vastu võtma mõningaid projekte, mida me võib-olla muidu ei võtaks. Nüüd tundub, et asjad lähevad jälle paremuse poole. Eks üritan uusi kliente leida, teen kõnesid ja saadan kirju.” 

Asi on suhtlemises

TULI lehelgi on erinevad inimesed rääkinud, kuidas loovtöö aluseks on samas ruumis viibimine ning niiviisi ideede põrgatamine. Mida arvavad sellest Quintin ja Mario, kes on üksteisest igapäevaselt tuhandete kilomeetrite kaugusel ning töötavad üheksatunnise ajavahega?

“Minu jaoks on alati olnud kahtlane väide, et inimesed peavad ühes ruumis koos töötama,” tõdeb Quintin. “Ma kolisin Utah’sse seepärast, et vahetasin tööd ja uus agentuur ütles, et kõik peavad koos olema. Sain seal aru, et see pole alati hea. Mul on Marioga parem koostöö, kui paljudega, kellega ühes ruumis viibisin. 

Kõik on avatud suhtlemises kinni – vahet pole, kas oled Slackis või kontoris. Sa pead olema vastutustundlik ning alati küsimusi küsima, kui miski segaseks jääb. Tahame mõlemad teha väga häid asju ja seepärast anname üksteisele ka julgelt tagasisidet ning keegi ei solvu.”

“Asi on usalduses,” ütleb Mario sõna sekka. “Kui töötad koos andeka inimesega ja teda usaldad, siis sa ei pea kogu aeg kontrollima, mida ta teeb.”  

Väikesest stuudiost piisab

Kui enne sai mainitud, et Non-Linear on rahvusvaheline agentuur, siis nende European Design Awardsi (ED-Awards) võidutöö kõrval särab riigina Estonia. New Yorgi terviseettevõttele Atria tehtud veebileht võitis kategoorias Promotional Site ning oli tänavu ainus Eesti agentuuri projekt, mis võistlusel kullavääriliseks hinnati. Muideks, Ruum 414 töö “Kväär Kalevipoeg” naasis Self-Initiated Projects kategoorias pronksiga. Enne Non-Lineari triumfeeris Eesti agentuur viimati sel konkursil 2019. aastal, mil parim oli Mario endine tööandja Bond.

258194 atria 02
Non-Linear Studio võidutöö. Visuaal: Non-Linear

Mehed on võidu üle otseloomulikult õnnelikud ning loodavad, et uudis levib ning toob neile uusi tööotsi. Liiga suureks pole neil aga plaanis kasvada. Nad tahavadki olla väike stuudio, mitte priske agentuur. Aga tore oleks, kui saaks vahel kellegagi rääkida.

“Mulle meeldiks, kui Tallinnas oleks keegi veel tööl,” nendib Mario. “Vahva oleks kellegagi suhelda ja nalja teha, olla osa väikesest kogukonnast. Arvan, et Quintin igatseb seda samuti. Muidugi, teeme seda omavahel praegugi, aga see on raske.”

258194 atria 04
Non-Linear Studio võidutöö. Visuaal: Non-Linear

Armastuse nimel Eestisse kolinud Mario räägib lõpetuseks, et talle väga meeldib siin. Lastele olevat see parim paik üldse.

“Kui varem mõtlesime abikaasaga kolimise peale, siis pärast laste sündi enam mitte,” ütleb ta. “Ma ei teaks, kuhu kolida. Seda vabadust ja iseseisvust, mis neil Eestis on, ei saaks nad kuskilt mujalt!” 

Autor: Siim Kera, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt