06.07.2022

Netflixi boss ei karda reklaami näitamist: Z-põlvkond on sellele palju vastuvõtlikum

Netflixi juht Ted Sarandos saabus tänavusele Cannes Lionsi festivalile aukülalisena. Kõigepealt rääkis ta suurel laval Netflixi minevikust, olevikust ja tulevikust, hiljem nimetati Sarandos õhtusel galal aasta meelelahutusisikuks (Entertainment Person of the Year).

Ted Sarandos. Foto: Tristan Fewings/Getty Images for Cannes Lions

„Ta juhib loovat väge, mis on Netflixi tekitanud tõeliselt mõjuvat sisu. Ta on muutnud viimase kümne aasta jooksul kogu loovmaastikku,“ teatas Lionsi boss Philip Thomas. Varem on Cannes’is sama auhinna pälvinud Saturday Night Live’i produtsent Lorne Micheals 2019. aastal. 

Elupõline filmiärimees

Sarandos istus lapsena lugematu arvu tunde televiisori ees, sest tema pere oli väga kodune ega reisinud. Poisil oli aga suur himu maailma avastada, seega oli televisioon selleks ideaalne võimalus. Huvi oli meeletu ning sellest kasvas välja peadpööritav karjäär.

Aastal 1983 sai Sarandosist Arizona Video Cassettes West keti juhataja. Ta lahkus ametist viis aastat hiljem ning võttis vastu East Texas Distributorsi pakkumise, kus mehest sai lääneregiooni müügijuht. Hiljem töötas ta sajandivahetuseni West Coast Video asepresidendina, juhtides 500 videolaenutuse ja poe tegevust.

Kuniks Sarandos kohtus 1999. aastal äsja loodud Netflixi juhi Reed Hastingsiga. Peagi liituski ta Netflixi meeskonnaga. 1997. aastal loodud ettevõte eristust teistest filmipoodidest ja -laenutustest sellega, et viskasid DVD tulekuga VHSid üle parda. Lisaks avastati, et uus formaat pakub võimaluse saata filmid kliendile ümbrikuga koju. 1998. aastal töötas Netflixis 30 inimest, kuid pakkumises oli peaaegu kõik DVD formaadis filmid, mis maailmas eksisteerisid, neid oli umbes 1000. Juba aastaks 2005 oli Netflixi valikus 35 000 filmi ning päevas saadeti postiga laiali miljon DVD-d.

Sarandos mängis suurt rolli 2007. aastal alanud üleminekuperioodil, kui Netflix astus esimesi samme olemaks voogedastusplatvorm. Toona suudeti internetis näidata 1000 erinevat filmi, kuid näiteks DVD plaatidel pakuti üle 70 000 erineva toote. Samal aastal saatis Netflix ümbrikuga kliendile koju miljardinda DVD!

tf19295 0e770d54 40d1 448b b8d4 403768d511fc
Ted Sarandos. Foto: Tristan Fewings/Getty Images for Cannes Lions

Originaalsisu loomine

Maailm muutus kiiresti ning peagi oli näha, et inimesed naudivad voogedastust. Just Sarandos juhtis Netflixi jaoks üliolulist protsessi, mis kätkes endas originaalsisu tootmist. Kõigepealt tuli Lilyhammer, peagi House of Cards. Ta töötas välja algoritmi, mille alusel Netflix hindas, millist sisu publik soovib ja mida peaks tootma. 

Kuigi Sarandos on eluaegne traditsioonilise televisiooni fänn, siis peagi muutus see kontseptsioon tema jaoks lõplikult arhailiseks. Lühidalt: inimene peab alati saama vaadata seda, mida ta tahab! Ning Netflix suutis toota ja pakkuda just seda, mida klient soovis. Kuigi tänapäeval kõlab see loogiliselt, siis toona oli tegemist ikkagi täiesti uue lähenemisega. 

Alates 2020. aastast jagab ta Reed Hastinguga sama ametinimetust – mõlemad on kaastegevjuhid (Co-CEO – toim). Tänaseks töötab Netflixis enam kui 12 000 inimest ning kliente on üle planeedi kokku umbes 220 miljonit. Euroopas tellib Netflixi 74 miljonit inimest.

Reklaam tuleb Netflixi!

Sarandos ei karda suuri muudatusi ja ta teab, et ka Netflix peab ajaga kaasas käima. Tegelikult on Netflixi agenda olla isegi ajast ees. Cannes’is avas ta veidi tausta, kuidas kavatsetakse platvormile integreerida reklaamid. Praegu peetakse läbirääkimisi näiteks Google’i, NBCUniversaliga ja Rokuga, et teha reklaamide osas koostööd. 

Täpsemalt kavatseb Sarandos esimese hooga tuua klientideni Netflixi odavama versiooni, kuhu on integreeritud ka lühikesed reklaamklipid. Kui maksad rohkem, siis reklaami pole. Seega on tegemist juba tuttava süsteemiga paljudelt teistelt voogedastusplatvormidelt. 

„Lisame võimaluse inimestele, kes tahavad platvormile siseneda odavamalt. Täpsemad detailid avaldame peagi,“ ütles Sarandos Cannes’i laval. „Tahame olla paremad kui televisiooon, seega kasutame loovaid lahendusi, kuidas panna reklaamid oma platvormile nii, et see kõnetaks vaatajaid ja just õiget sihtrühma.“

tf018657 e06d3010 c17d 43bd a3e9 e985df946e48
Ted Sarandos. Foto: Tristan Fewings/Getty Images for Cannes Lions

Sarandose hinnangul kasvab peale põlvkond, kes suhtub reklaamidesse hoopis teistmoodi kui varasemad. „Peame meeles pidama, et Z-põlvkond on reklaamidele palju vastuvõtlikum. Nad vaatavad kõigepealt 30 sekundit reklaami, et näha kahe sekundi pikkust sisu,“ ütles ta. 

Muuhulgas kinnitas Netflixi boss, et uudiste edastamise žanrit ei kavatse nad vallutada. „Me oleme globaalne äri ja ideaalis ei tahaks sattuda probleemidesse kohalike valitsejatega. Oleme meelelahutajad. Kuigi leidub ka meelelahutuslikke uudiseid, siis enamasti on need vastupidise sisuga.“

Sarendos kinnitas, et reklaamide Netflixi integreerimine on lihtne ning reklaamsisu saab suunata just sinna, kuhu vaja. Selleks kasutavad nad sama süsteemi, millega jälgitakse praegu kasutajate teekonda. Ta näitas Cannes’i publikule muljetavaldavaid graafikuid, kuidas nad teavad, millist rada pidi jõuab üks tavaline voogedastuse vaataja näiteks menusarjani Bridgerton. 

Aktsia pidigi kukkuma, sest…

Suur osa Netflixi sisust jääbki meil nägemata, sest see polegi mõeldud meile. Samamoodi hakkab olema reklaamiga. „Sisu ilu peitub selles, et inimestel on oma sisuga väga otsene suhe. Lemmiksari on sinu jaoks väga väärtuslik, seega on meie jaoks ülitähtis, et suudaksime toota just sinu lemmiksarjasid. Kokku jaguneb meie sisu 20 erineva žanri vahel, kuid keskmine vaataja tarbib kuut žanrit. Sisu on väga palju, aga kõik pole sinu jaoks,“ selgitas ta.

Netflixi aktsia maksis veel mullu oktoobris umbes 700 dollarit, kuid praegu on hind 185 dollari juures. Sarandos ei muretse, sest tema sõnul on tegemist ikkagi täiesti uue tööstusega ning sellised kõikumised on normaalsed. Tema hinnangul tuleb aeg-ajalt turule jälle tõestada, et voogedastuse idee on jätkusuutlik ka pikas perspektiivis. Praegu on hetk, kus turg on hakanud õrnalt kahtlema, kui pikaajaliselt suudavad voogedastajad tarbijaskonda ühendada ja kasvatada. 

„Meie tööstuse evolutsioon on alles alguses. Praegu teeme umbes 10% sellest, mida tehakse televisioonis. Voogedastuse turust kuulub meile 30%. Inimesed tarbivad endiselt väga palju traditsioonilist televisiooni, seega on meil väga palju kasvuruumi,“ teatas meelelahutuse guru.

Kaarel Täll, Cannes-Tallinn

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt