28.06.2021

Merle Viirmaa: Coaching on mõtlema innustav ning loominguline partnerlus

Turundusjuhtide arenguprogramm viis osalejad taas rohkem enese- ja meeskonna juhtimise teemade juurde. Sel korral tutvusime coachinguga ning harjutasime ka praktiliselt coachingu tehnikaid. Coachi ehk arengutreeneri panusest inimese tuleviku kujundamisel andis ülevaate Turundusjuhtide arenguprogrammi juhtiv õppejõud ja coach Merle Viirmaa.


Merle Viirmaa-Treifeldt
Merle Viirmaa-Treifeldt

Coaching on Eestis ligi 10 aastat kasutusel olnud, kuid just viimastel aastatel saanud üha populaarsemaks. Coache kasutatakse individuaalse arengu toetamiseks aga ka meeskonna ühisele koostööle kaasa aitamiseks. Tiina Lepisk teeb lühikeses intervjuus Merlega moodulist kokkuvõtte.

Mis on coaching?

Minu lemmikdefinitsioon ütleb, et coaching on mõtlema innustav ning loominguline partnerlus, mis aitab avastada ja rakendada isiklikku ning tööalast potentsiaali. 

Meis kõigis on peidus oluliselt enam kui esmapilgul näeme, pingeolukorras või rutiinis olles tajume. Aitan klientidel selgust luua, mida nad päriselt tahavad. Seejärel aitan neil avastada uusi võimalusi ja vaatenurki ning vähendada sisemisi takistusi soovitud eesmärgini jõudmisel.  Protsessi oluline osa on tegevusplaani koostamine ning kliendi utsitamine plaani elluviimiseks ja edasi liikumiseks.


Miks Eestis coaching just nüüd üha enam populaarsust kogub?

Coaching hakkas mujal maailmas levima eelmise sajandi 70ndatel, Eestis aga alles kümme aastat tagasi. Ühest küljest kasvab järjest nende inimeste arv, kes on coachingu koostööst väga positiivse kogemuse saanud, teisalt kasvab professionaalsete coachide arv – ainuüksi EBS on koolitanud rohkem kui 100 diplomeeritud juhtimiscoachi.

Muudatused väliskeskkonnas – digitaliseerumine, globaliseerumine, demograafilised, aga ka näiteks kriisi mõjud – on nii kiired, et kohanemiseks on vaja kasutada oma võimeid ja potentsiaali uuel tasemel. Otsitakse uusi võimalusi soovitud tulemusteni jõudmiseks. Coaching on nende teadvustamiseks väga hea meetod. 

Miliste teemadega inimesed Sinu juurde pöörduvad?

Väga erinevate, näiteks enesekindlus, ajajuhtimine, keerulised töösuhted, valikute tegemine, suure pildi ja tähenduse loomine. Teemasid on seinast seina, küll aga on väga oluline kokku leppida, mida klient coachingu koostöö lõpuks saavutada soovib ning kuidas need teemad eesmärgini jõudmist täpselt teenivad.

Kas coachingu juurde on oodatud ainult juhid?

Juhtimiscoachina tegelen tõepoolest juhtide või nendega, kel on ambitsioon juhiks saada. Coachingust laiemalt – kui mõelda sellest kui turvalisest mõtlemisruumist, kus teadvustada endale uusi võimalusi soovitud tulemusteni jõudmiseks, siis ma ei näe, millisel inimesel sellest kasu ei võiks olla. Jah, coach ei paranda, ravi, ei näita teed ega anna nõu, sestap ei ole see parim meetod, kui on näiteks vähe elukogemust või potentsiaali. Coaching on õppimismeetod, kus ronimiseks peab olema hea tervise juures:)

Kuidas sa kirjeldaksid ühte coachingu sessiooni?

Sisu loob klient. Mina loon mõtlemise jaoks ruumi. 

Minu peamised tööriistad on kuulamine, küsimine ja peegeldamine. Annan palju tagasisidet. Kindlad sessiooni osad on kokkulepped, kuidas töötame, eesmärkide seadmine ja kokkuvõtete tegemine. 

Ma püüan kliente coachida, et nad näeks, kuidas nad mõtlevad ja millised oleks alternatiivid.  Mida laiem pilt seostest ja mõtlemise põhjustest on kliendil, seda parem on leida/kaaluda, mida järgmiseks teha. 

Inimestel on võime oma mõtlemist jälgida ja analüüsida, kuid seda on endal raskem teha kui kõrvalseisjal. Üksi ei saa sama hästi kui kahekesi. 

Too näiteid coachingu tulemuslikkusest?

Ma oma saba ise ei tõstaks, vaata mu klientide tagasisidet kodulehelt. Igal juhul sõnastame kliendiga, vahel ka kolmekesi koos tööandjaga, täpsed ootused: selle, kus oleme ja kuhu tahame koostöö lõpuks jõuda. Kraadime olukorda koostöö jooksul mitmeid kordi. 

Milline on Su lemmikküsimus coachina?

Suurepäraseid coachingu küsimusi võib leida veebist sadu, aga kindlasti tuleb hea küsimus kliendi loo sügavast kuulamisest. 

Kui ma peaks aga ühe valima, siis on see vist lihtne “ja mis veel?”. Esimeste ideede hiigavaks tunnistamine võtab võimaluse suurepäraste leidmiseks. Ma küsin seda palju kordi, sest see aitab venitada nii laiuse kui kaevata sügavuse suunas. Ma ei lõpeta enne vastust “rohkem variante pole” ja ka siis püüan venitada “kui enam rohkem variante pole, siis ütle üks veel”. 

Mille järgi omale coachi valida?

Otsi diplomeeritud coachkes omab nii head kui ka pikka kogemust.

Kindlasti kasuta sobivuskohtumist – tulemuslikkust ennustab hea suhe.

Ja mõtle võimalikult täpselt läbi, mida sa coachingust ootad.

Milline küsimus oma coachilt on Sulle toonud kõige sügavamaid taipamisi?

Ikka “mida ma tegelikult tahan” ja piiride seadmise küsimus “kui ütlen millelegi “jah”, siis millele “ei” ütlen”. Kindlasti on enim meelde jäänud ja tähendust loonud kõik loovharjutused – tuleviku visioneerimine, tooliharjutus, aga ka näiteks oma teami joonistamine tahvlile. Ma ei unusta kunagi seda pilti, kui taipasin kelle ja kuhu ma joonistasin ning kus ja milline oli puuduv osa.

Intervjueeris: Tiina Lepisk

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt