31.03.2020

MediaComi tähelepanekuid koroonakriisis meediamaastikult

Brändid, ärge lõpetage praegu digiturundusse panustamist. Just nüüd on turundajal suurepärane võimalus leida uusi kliente väiksemate kuludega.

Fotol: meediaagentuur MediaCom kodukontorites

Hoiame end MediaComis igapäevaselt kursis sündmustega, mis toimuvad seoses koroonaviiruse levikuga üle kogu maailma. Meediaagentuurina hoiame aga eriti teravalt silma peal kõigel, mis toimub meediamaastikul. Oleme siia kokku kogunud huvitavamad ning värskeimad uudised ja mõtted.

Drastilised muutused veebilehtede liikluses

Orgaaniline liiklus kodulehtedel on mitmetes tegevusvaldkondades langenud. Kuigi kõiki ettevõtteid monitoorida on keeruline, saab suuremate ettevõtete näitel välja tuua, et järsem langus on hetkel vähem populaarsete toodete ja teenuste pakkujatel. Siia kategooriasse kuuluvad teiste hulgas näiteks tavaolukorras populaarsed reisimise ning majutusega seotud ettevõtted.

Drastilist orgaanilise liikluse tõusu on olnud näha uudiseid vahendavates portaalides ning finants-, jaekaubanduse- ja tervishoiualastel veebilehtedel. Oluliselt sõltub liikluse hulk ka veebilehest endast. Näiteks kasvas beebitoodete (mähkmed ja märjad salvrätikud) müügiga tegelevate veebilehtede liiklus meeletult, kuid suurt langust nägid liikluses luksustooteid müüvad veebilehed.

Tekkinud olukorras sooritavad tarbijad oste aina rohkem interneti vahendusel. USA e-poodide nädalane kasum on tõusnud 52%. Lisaks on online konversioonid võrreldes aastataguse ajaga 9% kõrgemad. Tehnoloogiat müüvate veebipoodide külastatavus on viirusepuhangust alates kasvanud ainult tõusvas joones – kui veebruari lõpus oli see 11,5%, siis nüüdseks on see kasvanud juba kahe-kolmekordseks. Proportsionaalselt on kasvanud ka tehingute protsent. Need arvud näitavad selgelt inimeste tehnoloogiast sõltumise suurenemist perioodil, kui kaugtöö muutub järjest rohkem vajalikumaks ja inimesed kohanevad uute töötingimustega.

Reklaamikulutuste langus erinevates sektorites

WARC-i (World Advertising Research Center) hinnangul on sel aastal oodata jätkuvalt 7,1% tõusu meediakulutuste osas. Seda eeldusel, et turundajad lükkavad oma kampaaniad ajutiselt edasi ning sooritavad investeeringud aasta teises pooles. See võib kaasa tuua positiivse konkurentsi pindade saadavuse osas ning meediahindadele tervikuna.

Kui aga räägime praegu toimuvast, siis ennustatakse, et Google kogeb reisivaldkonna reklaamidest saadavate tulude langust esimeses kvartalis 15% ja teises kvartalis 20%. Võrreldes eelmiste kuudega on luksusreisifirmad vähendanud oma reklaamide investeeringuid kõigis digikanalites juba 50% võrra.

Ka paljud teised koroonast mõjutatud ettevõtted vähendavad oma turunduseelarveid, millest tulenevalt prognoositakse äkilist langust CPM (cost per mille ehk tuhandele inimesele näitamise hind) ja CPC (cost per click ehk kliki hind) hindades. Hetkel pole CPC veel oluliselt langenud, küll aga näeme, et CPM on hakanud juba langema. Langus on eelkõige seotud konkurentsi vähenemisega turul. CPA (cost per acquisition ehk toimingu sihthind) seevastu on aga teinud korraliku tõusu paljudes valdkondades.

Praegu on turundajal suurepärane võimalus leida uusi kliente väiksemate kuludega. Tarbijad kulutavad suuresti isolatsioonis olemise tõttu rohkem aega uudiste lugemise või vaatamise peale. Turundaja jaoks tähendab see aga võimalust reklaamida oma tooteid või teenuseid populaarsetel lehekülgedel ja saada võrreldes koroonaviiruse eelse perioodiga väiksema raha eest uusi potentsiaalseid kliente.

Kasuta tekkinud olukorda targasti

Tekkimas on olukord, kus konkurents teatud valdkondades väheneb. See on hea võimalus tekitada oma brändile üsna kiirelt lisaväärtust, luua midagi uut. Selleks on loonud head tingimused ka meediapakkujad.

Kunagi varem pole olnud brändide jaoks nii eluliselt tähtis olla digiturunduses nähtaval. Nähtavuse säilitamine on pikaajalise kasumlikkuse ja jätkuvate investeeringute jaoks hädavajalik. Äri käib samamoodi edasi nagu enne, kuid palju rohkem aega tuleb pühendada digitaalsetele lahendustele ja turundusele. Niimoodi toimimine annab ka eeliseid konkurentide ees, kes ei pruugi nii kiiresti reageerida.

Väga oluline on säilitada oma olemasolev kliendibaas, kuid kohaneda ka uute klientidega. Selleks tuleb panustada pidevale sisuloomele, klientidega personaalsele suhtlemisele ning nende digitaalse teekonnaga põhjalikult kursis olemisele. Potentsiaalsete klientide võitmiseks peab suurendama brändi teadlikkust ja nähtavust. Pidage meeles, et üks parimaid hetki potentsiaalsete klientide leidmiseks on see, kui nad otsivad seda, mida te müüte. Seetõttu peate olema nähtavad ostutsükli igas etapis.

Vajalik on täpselt teada, milline on brändi sihtrühm, kuidas selle sihtrühma elustiil on seoses maailmas toimuvaga muutunud ja kaardistada võimalused selle sihtrühma sihtimiseks. Meeles tuleb pidada koroonaviiruse mõju klientidele ja nende soovidele ning mõelda läbi, kuidas oma sihtrühma kõnetada. Mida su sihtrühm praeguses situatsioonis kuulda tahaks? Kuidas peaks temaga suhtlema?

Digiturunduse tehnikatest soovitame keskenduda konversioonimäära optimeerimisele. Väikesed täiendavad muudatused kasutaja digitaalsel teekonnal aitavad suuremat hulka veebilehe külastajatest klientideks pöörata. Oma veebilehte saab täiendada positiivsete lugude, soovituste ja ülevaadete lisamisega, mida on võimalik jagada ka sotsiaalmeedias. Kuna kliendikogemus on kuningas, tuleb investeerida sellesse, et pakkuda kiiret ja isikupärast kogemust. Seejuures saab kasutada ka tehisintellekti, mis annab ettevõttele tugeva konkurentsieelise ja võimaldab potentsiaalsetele klientidele õigel ajal läheneda.

Mõõda ja testi. Mõõtmine tähendab oma turunduskulude eest vastutamist. Kõik digiturundajad peavad veenduma, et on määratlenud oma peamised tulemuslikkuse näitajad. Seadistage veebianalüüs õigesti ning veenduge, et katate kõik põhitõed ja kasutate saadud andmeid oma turunduse tõhususe suurendamiseks. Kuigi praegusel ajal kasutatakse ainult kindlaid ja turvalisi lähenemisviise, soovitame mõelda loovalt ning katsetada uusi lähenemisi. Testi tulemustest olenemata saab sellest igal juhul õppida, mis omakorda võimaldab edasi liikuda ja katsetada midagi uut.

Kokkuvõtteks

Koroonakriis on endaga kaasa toonud nii oodatut kui ka ootamatut. Kodulehtede orgaaniline külastatavus on reisi- ning majutusettevõtetel langenud, ent uudiste-, finants- ja jaekaubandusettevõtete liiklus kodulehtedel on märgatavalt tõusnud. Kui uks sulgub, avaneb aken ja seda näeme ka praegusel ajal.

Oluline on, et brändid ei lõpetaks praegu digiturundusse panustamist. Hetkel, mil tavapärasest rohkem silmapaare on suunatud meediaväljaannete veebilehtedele ja e-poodidele, on parim aeg tõsta oma brändi nähtavust. Nõnda kindlustad, et kriisi vaibudes oled just sina konkurentide suhtes eelispositsioonis. Kõik halb saab ükskord läbi ning see peab paika ka COVID-19 osas.

Mis puutub usaldusväärsete suhete loomisesse brändi ja klientide vahel, siis olemasoleva kliendibaasi säilitamine on käesoleval momendil prioriteet. Panusta sisuloomele ja järjepidevale personaalsele suhtlusele, nii garanteerid üheskoos kriisi seljatamise.

Tööta oma veebilehe konversioonimäära optimeerimise kallal. Seeläbi on sul võimalik muuta ja parandada kliendikogemust ja võita endale uusi kliente. Tähtis on oma digikampaaniatel silm peal hoida ning mõõta, kuidas neil läheb. Ja katsetada.

Loodame, et viiruselaine läheb kiiresti üle ning mõjutab võimalikult vähe erinevaid valdkondi, kuid sellegipoolest tuleb valmis olla muutusteks. Soovitame kõigis valdkondades keskenduda jätkusuutlikkusele ning kasutada mõistlikult ära aega, kui konkurents on väiksem.

Koostas: MediaCom Eesti meeskond (Aleksei Kuzmin, Airi Kelp, Johanna Einer, Kristiina Sepp ja Marje Paddar)

MediaCom Eesti on Turundajate Liidu (TULI) liige.

Allikad:

Bossan, A. (2020, 12. märts). Impact of the Coronavirus on eCommerce: How the Unfolding Outbreak is Affecting Customer Behavior Across Industries.

Hallam, S. (2020, 18. märts). Preparing your marketing plans for the Coronavirus downturn.

Marvin, G. (2020, 10. märts). Coronavirus disrupts search, digital ad budgets.

Olsson, J. (2020, 26. märts). How the coronavirus is affecting the digital advertising ecosystem.

Patel, N. (2020). What The Coronavirus (COVID-19) Means For Marketers.

Sterling, G. (2020, 12. märts). The Coronavirus Effect on Search and Digital Marketing.

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt