Kuidas teha mõjuisikutega efektiivsemat koostööd?
Brändi kommunikatsiooni ja PR-tegevuste üle arutledes ei küsita enam, kas neist influencer’itest ikka mingit päris kasu ka on. Pigem küsitakse, kuidas mõjusamaid ja sisukaid koostöid planeerida. Marsaana Communications agentuuri country manager Anu Lill sõnastab trendid, mille kasvu ta usub.
Sõnumi paindlikkus
Kui varasemalt armastasid brändid kas rangelt ette kirjutada, mida mõjuisik koostöö raames ütlema peab, või siis vastupidi, jäeti täiesti vabad käed ning hiljem pettuti tulemuses, sest kampaania sisu jäi hoopis kommunikeerimata, siis nüüd on oluline paindlikkus ning tihe koostöö mõjuisikuga sõnumi edastamisel. Täna loeb sotsiaalmeedias eelkõige autentsus ning „lausreklaamijad” kaotavad kiiresti oma jälgijad, kui valimatult autokumme ja kohupiima promovad, mõtlemata, kas see nende identiteedi ja loodud kuvandiga ka kokku läheb.
Ole sõnumi kujundamisel paindlik, kuid kommunikeeri mõjuisikule oma toote, teenuse, kampaania sisu, mis vaatajani peab jõudma. Kõige paremini aitab lahendada praktilised küsimused – nagu postituste sisu kooskõlastamise kohustus, ajastamine, materjalide saatmine tellijale – läbimõeldud leping, kus koostöö tingimused kirjas on.
Pikemaajaline koostöö ja ambassador programmide kasv
See on trendiks olnud juba mõnda aega, et mõjuisik, kes brändi heaks töötab, võiks kaubamärgi ja seda esindava meeskonnaga olla pikemaajalistes suhetes, et tema enda ja seeläbi publiku lojaalsus kasvaks. See muudab nii brändipoolse meeskonna kui ka influencer’ist koostööpartneri elu lihtsamaks, kuna kaubamärgi DNA muutub tuttavaks ja väheneb võimalus, et toodetud sisuga „mööda pannakse”. Lisaks on tõenäosus suurem, et brändisaadik ka orgaaniliselt ning kokkuleppeväliselt midagi postitab, sest ta on muutunud ise samaaegselt brändi fänniks.
Hyper-targeting
Kui varasemalt oli juba päris täpne sihtgrupi hinnang „naised vanuses 30-35”, siis nüüd on selleks „naised vanuses 30-35, kõrgharidusega, keskmisest kõrgema sissetulekuga, kes reisivad paar korda aastas ning ostavad orgaanilisi avokaadosid…“ ja nii edasi. Enam ei piisa ühe vitsaga löömisest, sest mõjuisikute jälgijaskondade kasv ning mikro-influencer’ite osatähtsuse pidev tõus on muutnud kogu sotsiaalmeedia killustatuks. See eeldab aga ettevõttelt suuremat ressurssi oma sihtgrupi ülesleidmisel.
TikTok on tulnud, et jääda
Tahame või mitte, selle populaarsuse kasv ei näita peatumise märke. Lühivideo formaadi platvorm, mis algas tantsuvideote populariseerimisest, on saanud arvestatav turundus- ja kommunikatsioonikanal. TikTok on kanal, milles kõigil on üsnagi võrdsed võimalused, seega ka võimalus luua viraalset sisu. Nagu kanali omanik ütleb: „Ärge tehke tasulisi reklaame. Tehke TikToki.” Mõned viisid, kuidas seda teha – alusta bränditud challenge-kampaaniaga või kasuta ära mõjuisikuid ning TikTokis reklaamimise võimalusi.
Sisuloojad mõjuisikute asemel
Mikro-influencer’id ehk väiksema jälgijaskonnaga mõjuisikud on ammu trending. See suund jätkub suure hooga ning üha enam leiame näiteks iluvaldkonnas tegutsevaid mõjusikuid, kes nõustuvad proovima ainult vegan-kosmeetikat. Sellest ka termini „sisulooja” kasutamise populaarsus – olles spetsialiseerunud ühele teemale, ei soovita olla enam lihtsalt üleüldine influencer, vaid sisulooja, kes tegeleb teatud teemadega. Ettevõtetelt, brändidelt ning agentuuridelt aga eeldatakse teadlikkust ning kursis olemist enne koostöö pakkumist.
Anu Lill, Marsaana Communications agentuuri country manager
Marsaana Communications on TULI liige. TULI ühendab kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 87 liiget.