Loovus liidab: Kuldmuna ja ADC*Eesti Disainiauhinnad ühinevad
ADC*Eesti Disainiauhinnad, mis on aastaid tunnustanud Eesti parimaid graafilise disaini töid, ühineb Eesti suurima loovkonkursiga Kuldmuna. 2020. aasta auhinnad antakse ühiselt välja juba 20. märtsil Kultuurikatlas toimuval Kuldmuna galal. Muudatused ootavad ees ka konkurssi Eesti Disainiauhinnad. Lähemalt räägivad Janno Siimar, Piia Põldmaa, Tiia Vihand ja Maarit Mäeveer.
Fotol: ADC*Eesti juhatuse liige, Velveti loovjuht Janno Siimar
ADC*Eesti Disainiauhinnad konkurssi eraldi enam ei toimu, kõik graafilise- ja veebidisaini tööd on nüüdsest oodatud Kuldmunale.
Ühendatud konkursil osalejate jaoks muutub vähe, küll aga tuleb auhinnagala suurem kui kunagi varem.
Kõik Kuldmuna võidutööd kvalifitseeruvad Barcelonas toimuvale üle-euroopalisele konkursile ADC*Europe, kuhu kullad saavad tasuta, hõbedad ja pronksid soodustusega.
ADC*Eesti Disainiauhinnad konkursi kategooriad, mis Kuldmuna omadega kattuvad, liidetakse. Kategooriad, mis ei kattu, lisatakse.
„Juba üle kümne aasta oleme disaineritena esitanud samu töid kahele erinevale konkursile ja kuigi hinnatud on neid erineva nurga alt ja ka võitjad on olnud tiba erinevad, siis teatav eestlasliku jaburuse maik on kogu sellel asjal alati juures olnud. Mul on hea meel, et oleme jõudnud Kuldmuna ja TULI tublide inimestega ühisele arusaamale, kuidas neid auhindu ühiselt välja anda ning edasi arendada. Mõne jaoks meist ei muutu peaaegu midagi. Teised, kes tavaliselt Kuldmunale oma töid saatnud ei ole, tuleb läbida pisikene õppimiskõver… aga usun, et disaineritena on õppimiskõver meie keskmine nimi,“ ütles ADC*Eesti juhatuse liige Janno Siimar.
„Lihtsustatult on muudatus selline: kõik traditsioonilised ADC kategooriad leiad nüüd Kuldmuna kategooriate nimekirjast (kõik ei ole täpselt sama nimega, aga nad on seal olemas). Eesti Disainiauhindade nimekirja jäävad ainult kategooriateülesed auhinnad nagu Aasta Disainer, Noor Püss ning Prillitoos. Uuendusena lisanduvad ADC*E poolt Eesti Disainiauhindade nimekirja ka Euroopa Tähe auhinnad, kus hinnatakse viimasel kahel aastal tehtud töid läbi väärtuste, mitte läbi käeliste oskuste, loovuse või efektiivsuse. See saab olema täiesti uut tüüpi konkurss, millest räägime lähemalt juba õige pea. Hetkel on oluline, et kõik need auhinnad, mida ADC*E-lt traditsiooniliselt on oodatud, on nüüd Kuldmuna kaitsva tiiva all,“ selgitas Siimar.
„Hea meel on alustada seda aastat positiivse uudisega, et jõud ühendavad kaks nii olulist konkurssi Eestis nagu Kuldmuna ja ADC*Eesti Disainiauhinnad. Kuldmuna 2020 saab olema märgiline loovuse liitja. Lisaks tagab TULI koos ADC*Eesti meeskonnaga selle, et konkursi võitjate tööd jõuaksid üle-euroopalisele konkursile ADC*Europe. Kuna TULI fookuses on noored, saame koos pakkuda noortele väljundit
ADC-ga seotud väliskonkursside ja rahvusvaheliste seminaride näol. Oleme tänulikud ADC*Eesti vedajatele Janno Siimarile ja Piia Põldmaale koostöö eest, mis on saanud väga positiivse ja tempoka alguse,“ kommenteeris TULI juht Maarit Mäeveer.
Muudatus puudutab niisiis ka konkurssi Eesti Disainiauhinnad,
mis jääb ka edaspidi iseseisvaks konkursiks, aga seal ei hinnata enam eraldi graafilise disaini kategooriaid, vaid antakse välja kategooriateülesed preemiad.
Konkurss Eesti Disainiauhinnad, mida korraldab Eesti Disainikeskus koostöös Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga, toimub iga kahe aasta tagant. Järgmine konkurss on tulemas septembris 2020.
„Selleks, et juhtida rohkem tähelepanu hea disaini mõjule ühiskonnas, pöörame Eesti Disainiauhindadel edaspidi rohkem tähelepanu disaini rakendamise väärtustele. Lähemalt räägime 2020. aasta Disainiauhindadest veebruaris,“ ütles Eesti Disainikeskuse juht Tiia Vihand.
ADC*Eesti juhatuse liige Piia Põldmaa: “Me saame seda, mida mõõdame. Kui me tahame tõsta tööde teostuse või loovuse taset, siis me teeme konkursid, mis neid omadusi väärtustavad. Kui me tahame aga, et meie ühiskond tervikuna disainerite. tegevusest võidaks ehk tahame mõjutada ühist väärtusruumi, siis peame
hakkama ka seda tegevust mõõtma. Seetõttu otsustas ka meie katusorganisatsioon
ADC Euroopa sel aastal luua uued kategooriateülesed väärtustel põhinevad auhinnad ehk Euroopa Tähed. Näiteks kui tahame, et meie keskkond paraneks, siis selleks tuleb uus kategooria stiilis “parim tegu keskkonnale”. Kuna sel
teemal veel Euroopas töö käib, siis täpsem info uute kategooriate kohta lisandub uuel aastal.”
Kuldmuna korraldajaks on Turundajate Liit (TULI). TULI ühendab kõiki turunduse, reklaami, suhtekorralduse, meediplaneerimise ja graafilise ning veebidisainiga tegelevaidprofessionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 64 ettevõtet, nende seas on nii agentuurid kui kliendid.
ADC*Estonia ehk Art Directors Club Estonia on loodud selleks, et tõsta Eesti kommunikatsioonitööstuse kunstilist taset, propageerida ja arendada loovust. Klubi koondab endas juhtivate agentuuride loovtöötajaid, kes osalevad klubi töös vabatahtlikkuse alusel. Olles seotud ADC*Europe võrgustikuga, esindab ADC*Estonia samu väärtusi, mis sarnased klubid üle maailma. ADC koondab ainult eraisikuid ja see on klubi, kuhu kutsutakse. Hetkel läheneb ADC liikmete arv Eestis 100-le.
Kuldmunale
lisanduvad ADC*E Eesti kategooriad
Kuldmuna kategooriatesse lisanduvad ADC*E erioskuste kategooriad, mis ei kattu Kuldmuna olemasolevate kategooriatega.
Neis kategooriates kehtib TULI, ADC*E Estonia ja Eesti Disainibüroode võrgustiku liikmetele kuni 25. veebruarini 2020 ühe töö esitamise eest soodushind 40 € + km.
Kuldmunale lisanduvad erioskuste kategooriad on:
Illustratsioon
Hinnatakse autori käekirja, professionaalsust ja eneseväljendust läbi kliendi püstitatud eesmärgi. Hindame tellimustöid, millel oli konkreetne eesmärk ja ülesanne (pakendigraafika, keskkonnagraafika, plakatid, trükised, veeb, äpid, presentatsioonid jne)
Vajalikud
materjalid:
1. maksimaalselt 3 pilti töö kohta;
2. vajadusel case-study;
3. lühikirjeldus.
Foto
Hinnatakse autori käekirja, professionaalsust ja eneseväljendust läbi kliendi püstitatud. eesmärgi. Hindame tellimustöid, millel oli konkreetne eesmärk ja ülesanne (pakendigraafika, keskkonnagraafika, plakatid, trükised, veeb, äpid, presentatsioonid jne).
Vajalikud
materjalid:
1. maksimaalselt 3 pilti töö kohta;
2. vajadusel case-study;
3. lühikirjeldus.
Animatsioon
Hinnatakse autori käekirja, professionaalsust ja eneseväljendust läbi kliendi püstitatud eesmärgi. Hindame tellimustöid, millel oli konkreetne eesmärk ja ülesanne (pakendigraafika, keskkonnagraafika, plakatid, trükised, veeb, äpid, presentatsioonid jne).
Vajalikud
materjalid:
1. klipp;
2. eelvaate kaader;
3. lühikirjeldus.
Tüpograafia
Disainlahendused, millel on rõhk tüpograafia kasutusel.
Nt veebilehed, raamatud, ajakirjad, pakendid, infograafika, animatsioon jne.
Vajalikud
materjalid:
1. maksimaalselt 3 pilti töö kohta;
2. vajadusel case-study;
3. lühikirjeldus.
Infograafika
Hinnatakse graafilise disaini abil keerulise informatsiooni seletamise oskust.
Siia kategooriasse sobivad kõikvõimalikud infograafikalahendused alates aastaraamatu tabelitest, suunaviitadest kuni keeruliste protsessikirjeldusteni välja.
Vajalikud
materjalid:
1. maksimaalselt 3 pilti töö kohta;
2. vajadusel case-study;
3. lühikirjeldus.
Silja Oja, TULI