16.02.2024

Joel Volkov: ettevõtete sõnavabaduse piiramine ei tohi olla poliitiline mäng

Eile toimunud Turundajate Liidu (TULI) konverentsil „Riski piiril“ arutleti muuhulgas reklaami regulatsiooni kitsaskohtade üle. TULI juhatuse liikme Joel Volkovi sõnul on ainus viis, mis tagaks õiglased mängureeglid pikaks ajaks, koosregulatsioon.

Paneelis osalesid dr Margus Lõokene (Toompargi Vaimse Tervise Keskuse psühhiaater), Sven Papp (Ellex Raidla advokaadibüroo partner ja vandeadvokaat), Merike Koppel (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtluskeskkonna valdkonnajuht) ja Joel Volkov (loovagentuuri Tank loovjuht ja TULI juhatuse liige). Arutelu modereeris Powerhouse kommunikatsioonibüroo juht Janek Mäggi. Foto: Edmond Mäll

„Reklaam ja turundamine on lahutamatu osa majandustegevusest, mistõttu tuleb reguleerimistuhinas alati kaaluda esmalt majanduslikke mõjusid ja alles seejärel kõiki muid,“ märkis Volkov konverentsi lõpus toimunud paneeldiskussioonis. „Igasugune ettevõtete sõnavabaduse piiramine peab olema tõendatult relevantne vajadus, mitte poliitiline mäng.“

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtluskeskkonna valdkonnajuhi Merike Koppeli sõnul on riigi vaatest tähtis leida tasakaal nii, et järelevalve oleks tõhus, kaitstud oleksid haavatavate tarbijate huvid ja säiliks ettevõtjate õigus oma tooteid turustada. „Meie roll ei luba meil eelistada ühe grupi arvamust teise grupi omale. Piirangud peavad olema põhjendatud ja demokraatlikus riigis vajalikud. Seaduse ülevaatamise eesmärk ei ole mitte leevendada olemasolevaid või luua uusi piiranguid, vaid luua selgem regulatsioon, kus kõik sätted on eesmärgipärased ja praktikas rakendatavad.“

Toompargi Vaimse Tervise Keskuse psühhiaatri dr Margus Lõokese arvates ei tohi soosida tervist kahjustavaid tegevusi ja nende tegevuste mis tahes reklaamimine meediku seisukohast poleks vastuvõetav. „Siiski, kui vaadata ülemaailmseid praktikaid, siis eks inimene käitub ikka inimesena. Lauskeeluga me ei jõua samuti kuhugi, aga teadvustamine on siiski tähtis. Kui räägime sõltuvusprobleemidest nt alkoholist, siis sõltlasele on eos sisse programmeeritud, et ta ei suuda end ise reguleerida ja juba seetõttu peab olemas olema piirang ühiskonna poolt taoliste haavatavate huvigruppide kaitseks.“

„Kui rääkida ülereguleerimisest, siis küll oleks kole, kui meie ühiskond ei peksaks ega tapaks teisi vaid selle tõttu, et see on seadusega keelatud. Mina pooldan pigem eneseregulatsiooni, see on küpse ühiskonna tunnus,“ märkis Ellex Raidla advokaadibüroo partner ja vandeadvokaat Sven Papp. „Eneseregulatsioon on tihtipeale ka kiirem ja paindlikum viis, samas kui riigi regulatsioonini jõudmine võtab tohutult aega ning isegi sinnamaani jõudes on see tavaliselt väga jäik ja paindumatu.“

Paneeldiskussioonis teemal „Kas käsud ja keelud aitavad inimeste tarbimis- või käitumisharjumusi muuta?” osalesid loovagentuuri Tank loovjuht ja TULI juhatuse liige Joel Volkov, Toompargi Vaimse Tervise Keskuse psühhiaater dr Margus Lõokene, Ellex Raidla advokaadibüroo partner ja vandeadvokaat Sven Papp, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtluskeskkonna valdkonnajuht Merike Koppel. Arutelu modereeris Powerhouse kommunikatsioonibüroo juht Janek Mäggi.

Erinevate tubade klubis võtsid sõna esinejad erinevatest Eesti ja maailma organisatsioonidest ja ettevõtetest, kes tegid ülevaate valdkondade spetsiifilistest väljakutsetest nende koduriikides. Samuti jagati mõtteid, kas ja kuidas oleks mõistlik teatud valdkondade turundusse suhtuda ja seda reguleerida.

Toimetas: Siim Kera, TULI

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt