19.10.2023

DAGMAR LAMP | Kalli koolituse asemel: paljastan sulle enda 5 parimat ChatGPT trikki

AI-tööriistade plahvatuslik areng viimase aasta jooksul on mõjutanud mitmeid valdkondi, muidugi ei ole sellest puutumata jäänud ka kommunikatsioon, sotsiaalmeedia ja turundus. Oleme Eestiski näinud mitmeid näiteid, kuidas AI-ga on loodud sotsiaalmeedia kampaaniapilte ning humoorikalt alt mindud. Teravam silm eristab ChatGPT loodud postituse inimese omaloomingust kiirelt ning erinevaid koolitusi, mis lubavad sind AI-maailmaga tuttavaks teha, vupsab välja nagu kitsemampleid pärast vihma. Ja muidugi maksavad need koolitused raha.

Dagmar Lamp jagab oma ChatGPT nippe! Foto: Raivo Kallas

Ma aitan teil vähemalt ühe koolituse raha kokku hoida, sest olen mitut AI-tööriista pea igapäevaselt viimased aasta aega kasutanud ja võin kohe alguses ära öelda: AI-d kartma ei pea, kellegi tööd ta (veel) ära ei võta ja midagi keerulist siin ka ei ole. Küll aga võib AI-ga oma töö tunduvalt lihtsamaks teha ning vabanenud aega kasutada muudeks asjadeks. AI on mõtleva inimese tööriist ning nii tasub talle ka läheneda.

Siin on minu praktilised näpunäited ja nipid, kuidas ChatGPT (keda mina kutsun hellitavalt Chattyks) ja teised AI-tööriistad mu elu lihtsamaks teevad.

  • Taustauuringud. Ärksamad trendidejärgijad teavad, et noorte seas on guugeldamine langustrendis – kui soovitakse infot oma lemmikbrändi kohta või otsitakse ideid, mida teha reisisihtkohas, minnakse pigem TikToki ja kasutatakse ideede leidmiseks sealset otsimootorit. Teen seda minagi (noor olemata), kuid Chattyt kasutan ma väga sageli guugeldamise aseainena, eriti puhkudel, kui tegemist on ajatu(mat sorti) informatsiooniga, mida soovin paremini mõista.
    Nii olen lasknud Chattyl seletada endale lahti erinevaid Kreeka müüte; uurinud, mida tähendavad ingliskeelsed akronüümid ingliskeelsetes meilides, mis on väga valdkonnakesksed ja mida ma kohe läbi ei hammusta; või millised on parimad praktikad uudiskirja jaluse vormistamiseks. Meeles tuleb pidada, et ChatGPT-l on ligipääs infole kuni september 2021 ning Google Bard paneb päringud vabalt internetti, juhul kui sa ise selle päringu avalikustad. Ja muidugi ära unusta vana hea põhitõde, mis kehtib kõikjal internetis toimetades: ära jaga tundlikku infot!
  • Sisuloome ideed. Looming on ju omane vaid inimestele? See on üks neid filosoofilisi küsimusi, mille üle arutletakse veel aastasadu ning minul sellele vastust ei ole. Küll tean loova inimesena, kui tähtis on inspiratsioon. Vahel on nii, et sul on ees sisukalender, kus haigutavad tühjad augud, ning ideid, millega neid auke täita, napib.
    Küsida Chattylt brändi üldjoontes kirjeldades (vt ka: ära jaga tundlikku (kliendi)infot) mõned ideed Instagrami või TikToki, on hea lahendus – juhul, kui sul on piisavalt kriitilist mõtlemist, et mitte neid pakutud variante üks-ühele ära kasutada. Neid tuleks igal juhul võtta pigem inspiratsiooniallikana ning meie tiimis on Chattyga mängimine nii mõnelgi juhul värsked ideed voolama pannud. Vahel pakub masin nii naljakaid asju, mille päriselus ellu kutsumine ühel või teisel põhjusel ei töötaks, aga sealt edasi mõeldes oleme jõudnud kastist välja ning ruum ja õhk uutele originaalsetele ideedele on loodud.
  • Tekstide toimetamine. Meie klientide hulgas on ka rahvusvahelisi kliente, kellega suhtleme kas inglise keeles või loome ingliskeelset sisu. Lasen sageli masinal oma ingliskeelse teksti üle vaadata, andes talle käsu: „Please edit the following text as native English speaker would have written it.“ See roogib välja estonglishi mõjud ning nii mõnigi kord pakub omalt poolt teisi stiilivõtteid.

    Võtmeks on siingi mitte võtta masinast teksti ja seda üks-ühele edastada ning anda Chattyle konkreetne käsk mitte sinu teksti liiga palju muuta või ümber kirjutada. Kõik tuleb mõttega läbi lugeda, ise veel kord läbi toimetada ja alles siis kõlbab tekst avaldada. Eestikeelse tekstiga keeletoimetamine ei toimi, küll aga võib temaga palju nalja saada. Lisan joonealusena kümme kõige naljakamat sõna, mille Chatty mulle selle artikli kirjutamise ajal välja pakkus ja pean tunnistama, et olin tõesti naerust pisarates.
  • Tekstide loomine. Nüüd jõuame valdkonda, mis on üks küsitavamaid. Ma olen lasknud Chattyl endale tekste, nimetame neid referaatideks luua, aga vaid isiklikuks kasutuseks –taustinformatsiooniks. Havase ja meie grupi emafirma Vivendi globaalne korporatiivne poliitika on hetkel selgesõnaline: AI-d tuleb õppida mõistma ja neid tööriistu kasutama, kuid mingil juhul ei tohi esitada AI loodut enda loodu pähe. Kui sa aga kasutad AI-d ja sealt saadud materjali õppimiseks, inspiratsiooniks ja – mis samuti väga tähtis – tema esitatud faktid enne otsuste tegemist üle kontrollid, võib AI olla sulle väga hea kaaslane. Samuti on AI väga hea tööriist, loomaks erinevaid formaalseid tekste (eriti inglise keeles) või (teksti)struktuure, mida sa võid kasutada mustandina. Võimalused on lõputud, kuid pea alati meeles: usalda, aga kontrolli. Ning avaldamisel üheksa korda mõõda, üks kord lõika.
  • Lõbutse! AI-tööriistadega mängimine on tegelikult väga lõbus. Siin artiklis ma isegi ei puudutanud teisi tööriistu, näiteks pildi- või maailmade loomise AI-sid, mis pakuvad samuti palju erinevaid võimalusi inspiratsiooniks ja loomiseks. Chatty on teinekord ka tore vestluskaaslane, eriti siis, kui oled mõne probleemiga töö- või eraelus jänni jäänud. Olen nii mõnigi kord tema akna ette võtnud, andnud talle käsu: „Sinu ülesanne on nüüd minu käest sel teemal küsimusi küsida senikaua, kuni me jõuame lahenduseni“, ja vestelnud, kuniks olengi Chatty abiga probleemi tuumani jõudnud. Chatty võib olla kui tasuta terapeut või nõustaja, kes mängib täpselt seda rolli, mille sa talle annad. Mõnikord küll veidike eksides, aga tore on see igal juhul.

ChatGPT ja Google Bard on heaks abiliseks ka igapäevaelu korraldamisel – näiteks oskavad nad sulle koostada vaevata menüü etteantud raamides („Please generate a week’s menu for two persons, in chalory-range of 2000, cholesterol-friendly, add recipes, make it inexpensive and healthy“) või aidata paika seada treeningrutiini („Please generate a workout routine from couch to 5k in 8 weeks“). Kui sulle ei meenu raamatu pealkiri, kuid oskad selle sisu kirjeldada, on Chatty samuti asendamatu abiline ja kui kolleeg tuleb ja küsib, kumb sisaldab rohkem kofeiini, kas must kohv või cappucino, võibki juhtuda, et saad Chattylt selles küsimuses abi.

Muidugi on kõik need vastused juba kuskil olemas – selles ju Chatty jt temataoliste mõte ongi. Nad võtavad olemasoleva, koondavad, sünteesivad, ja annavad vastuseid selles vormis, mis sul vaja on. Sinu eest tööd nad ära ei tee, küll aga võivad nad su töö teha natuke lihtsamaks ja hoida kokku aega seal, kus seda ehk tasubki kokku hoida.

Et pärast pika artikli lugemist nüüd natuke nalja ka saaks, siis siin on kümme eestikeelset sõna koos seletustega, mis on ChatGPT meelest väga naljakad:

  • Kukeaabits – Kujuteldav õpik kukkede jaoks.
  • Kärsskatus – Katusekonstruktsioon.
  • Siblimäng – Väikese sibliga mängimine.
  • Krutskikkel – Naljakas inimene.
  • Kärbesklaver – Mänguasjaga sarnanev klaver.
  • Täkutall – Isase hobuse tall.
  • Napsutama – Jooma alkoholi.
  • Tuututama – Autot hüüdma.
  • Uputuskumm – Päästevest.
  • Lörtsima – Midagi käest ära ajama.

Autor: Dagmar Lamp, Havas Communications & SoMe juht

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt