Cannes’i blogi | Legendaarne will.i.am käsib valida, kummale poole loovust tahame jääda
“AI-AI-AI-AI-AI-AI ajab lihtsalt südame pahaks,” teatab tunnustatud turundusprofessor Scott Galloway. Ta on oma sõnul täiesti tüdinud, kuidas kõik arvavad, et Cannes Lions’il peab pidevalt tehisintellektist rääkima. Ta on üldse sõnakas mees ja kuulutab kõvasti kurja. Pool tundi hiljem astub aga lavale maailmakuulus muusik will.i.am, kellel pole pole samast teemast rääkimisest üldse siiber ees. Vastupidi.
Kindlasti võib öelda, et AI on 2023. aasta Lions’il üheks põhiteemaks, kuid tõenäoliselt pole härra Galloway sugugi ainus, kes enam ei jaksa sellest rääkida, sest midagi uut jutustada on tohutult keeruline. Mingi üldistusena võib öelda, et tehisintellekti suhtutakse siin ikka pigem positiivselt. Hirm ja teadmatus käivad asjaga kaasas, kuid rõhk on ikkagi AI positiivsel potentsiaalil. Robotist ei tohiks saada meie konkurent, vaid pigem ikka kaasteeline.
Kas trummar polegi enam seksikas? On ikka!
Muusikatööstuse legend will.i.am rõhutab, et praegu peab valima, kummal pool loovust oled. Kas konservatiivsemal poolel, kes on uute tehnoloogiate osas alati skeptilised? Või oled kiire reageerija, kes võtab AI kohe oma tiimi liikmeks ning on valmis maailma muutma? Tema on alati olnud innovatiivsema rahva pundis. Sünninimega William James Adams Jr on pidevalt löönud kaasa erinevates iduettevõtetes ning mehe loomusesse on justkui sisse kodeeritud positiivne suhtumine muutustesse.
1970. aastate rokkbändides olid trummarid tähtsad inimesed, meenutab will.i.m. Kas tehnoloogia areng on trummari ameti maailmast kaotanud? Ei ole. Trummar on endiselt seksikas bändi liige, kuigi masinad suudavad juba aastakümneid luua rütme, milleks inimese füüsis pole suuteline.
Räppar toob välja sündmuse, mis muutis muusikat ehk ajaloos isegi kõige enam – grammofoni sünd. Helisalvestamise tehnoloogia pani punkti pikkadele ja eepilistele lugudele ja viis meid sammukeste haaval lähemale kolme minuti pikkuse raadiopopi formaadini. “Kogu see tehnoloogia areng on kindlasti viinud muusika keskmist taset kõvasti alla. Samas on muusika jõudnud läbi tehnoloogia arengu palju rohkemate inimesteni üle maailma,” pajatab will.i.m.
Oled kurb? Las AI kirjutab lohutava laulu!
“Nüüd on meil AI näol uus tehnoloogia. Ja igaüks peab valima, kummale poole loovust ta jääb,” jätkab legend. Siit läheb ameeriklase mõttelend vähemalt minu jaoks uudseks. Tuleb silmas pidada, et will.i.am räägib tehisintellektist suuresti muusikamaailma näitel, kuid tema ideelõnga saab edukalt adapteerida ükskõik millisesse valdkonda.
Üks Black Eyed Peas’i asutajatest tuletab publikule meelde, kui keeruline on leida enda jaoks muusikat, mis sobitub just praegusesse ajahetke. Ütleme, et oled praegu kurb ja tahad kuulata midagi, mis aitaks nende emotsioonidega toime tulla.
Mida kuulad? Valikuid on ülipalju, aga milline on see õige? Siinkohal võibki appi tõtata AI, kes on valmis hetkega looma ideaalse muusikapala, mis vastab ideaalselt kurvameelse inimese poolt antud sisendile.
Veider? Kindlasti. Ega see mõttelend peagi üks-ühele realiseeruma, aga will.i.am pakub oma jutuga põnevaid suundasid, kuhu AI ja inimeste koostöö võib liikuda. Ta usub sellesse perspektiivi sinisilmselt. Ja tuleb märkida, et ta usub sellesse kõike ka oma enda ärilisi eesmärke silmas pidades, sest AI mängib tähtsat rolli mehe värskes ettevõttes FYI (Focus Your Ideas). See on äpp, mis muusiku sõnul teeb lihtsamaks iga loovinimese töö. Näiteks Black Eyed Peas’i loovinimesed suhtlevad tööasjus just seal.
Inimene on kurja juur, mitte AI
“Tehisintellekt on ülivõimas abiline ja vahend,” väidab will.i.am. “See jutt, et AI tekitab hirmu, ei ole mõistlik. Meil tuleb teda lihtsalt tundma õppida.”
Ta jätkab: “Inimesed on nii pikalt ignoreerinud kõikvõimalikke probleeme, et kindlasti ei tasu kellelgi karta AI potentsiaali, vaid kartma peab ikka inimest ennast. Inimesed on nii palju asju tuksi keeranud, et nüüd lihtsalt tuleb teha kõik, et AI saaks neid asju korrastada.”
Siinkohal peab will.i.am silmas peamiselt kolmandat maailma, kus ühiskonna- ja elukorraldus on paljuski pilla-palla seetõttu, et inimesed ei oska ega taha elu ega majandust loogiliselt ja ausalt organiseerida.
“Inimese suur miinus on see, et paljudes peitub viha ja veel hulk halbu emotsioone. Niimoodi tehakse masendavaid otsuseid. AI-l ei ole emotsioone. See võib saada tema suureks trumbiks. Jah, esialgu võib tunduda, et kuskil jääb AI tõttu töökohti vähemaks, kuid kui AI võimekus jõuab maailma keerulisematesse piirkondadesse, siis tuleb töökohti lõpuks juurde, sest sealne maailm muutub ilusamaks kohaks.”
Eks selline idealistlik vaade võtab paljuski kokku selle, mis Cannes’i lavadel sel nädalal pidevalt toimub. Siin usutakse helgesse tulevikku, kuid samas on peaaegu kõigil esinejatel kaasas mingi äriline ambitsioon. Kust läheb siiruse ja silmakirjalikkuse piir, on ülikeeruline aru saada. Esinevad ju inimesed, noh… Need loomad, keda will.i.am ise ka eriti usalda.
See selleks! AI ja will.i.am-i jutu perspektiiv on igal juhul põnev. Mina panengi klapid kõrva ja palun robotil luua ühe muusikapala, mis sobituks hästi hetke, kus kõnnin mööda kaunist Cannes’i randa ja hakkan kohe kuulama, mida arvab maailma asjadest kõigi aegade üks legendaarsemaid kergejõustiklasi Michael Johnson!
Autor: Kaarel Täll, Cannes