20.06.2024

CANNES LIONS | Reportaaž: maailma rikkaim inimene otsib lepitust

Rikkuse edetabeleid on erinevaid. Vahel on tipus Bernard Arnault, vahel Jeff Bezos, vahel Elon Musk. Viimane neist tuli Cannes Lionsile ja pakkus paarile tuhandele inimesele elukestva mälestuse.

Elon Musk live show! Autor: scottjgallagher
Elon Musk live show! Autor: scottjgallagher

Fenomenaalne järjekord

Kogu see lugu algab kõige veidramast järjekorrast, kus olen kunagi seisnud! Saba pikkust on tegelikult päris keeruline kirjeldada, sest ilmselt ei tea keegi, kui pikk see tegelikult on. Palais des festivals et des congrès de Cannes on igal juhul üks väga suur maja paljude korrustega, aga peaaegu kogu hoone täitub ühe ja sama järjekorraga.

Süsteem on selline, et kõigil festivali passi omanikel, keda on rohkem kui 10 000, on pääse igale põhiprogrammis olevale etteastele. Lumiere’i saal mahutab aga 2300 inimest ning enamasti piisab sellest täielikult, sest kõik inimesed ei taha peaaegu mitte kunagi ühele ja samale loengule minna. Et asi oleks aus, siis seistaksegi järjekorras. Kes varem tuleb, sel suurem võimalus Muski näha.

Vähemalt kolmel korrusel looklevat järjekorda polnud võimalik ühele pildile püüda. Aga siit saab veidi aimu, milline näeb välja väike tükike vahvast sabast! Autor: caitlinbulley
Vähemalt kolmel korrusel looklevat järjekorda polnud võimalik ühele pildile püüda. Aga siit saab veidi aimu, milline näeb välja väike tükike vahvast sabast! Autor: caitlinbulley

See järjekord on muljetavaldav vaatemäng. Mina liitun seltskonnaga tund enne loengu algust, aga enamik inimesi tulevad hiljem, sest niimoodi on tegelikult tavaks. Saba lookleb vähemalt läbi kolme korruse, sinka ja vonka, iga seina ääres. Järjekorra lõppu juhatatud inimesed liituvad sabaga kolmandal korrusel, samal ajal seisan mina kuskil teise korruse tagumises nurgas, aga loengusaali sissepääs on ju esimesel korrusel. Oma positsioonilt on keeruline täpselt näha, mis toimub, aga kohalt lahkuda ka ei saa. Tegelikult avanebki suurem pilt alles siis, kui 15 minutit enne Muski sõu algust hakkab saba liikuma.

Samal ajal tormavad mööda maja ringi reporterid ja küsivad seisjatelt intervjuusid. “Mis tunne on?” ja “Kas usud, et mahud sisse?” Ma olen oma vastustes tegelikult veidi skeptiline, aga lõpuks mahun kenasti saali. Faktid küll puuduvad, aga tõenäoliselt jäid väga paljud soovijad pika ninaga, sest see oli tõesti fenomenaalne järjekord!

Miks üldse peab sellist asja saalist vaatama?

Olen kuulnud mõtet, et sama hästi võiks ju vaadata sama etteaste ülekannet ja ei peaks kuskil sabas jalgu valutama. Järelvaatamine on ka kõigile passi omanikele olemas. Aga ometi tahaks ikka saalis istuda!

Saalis istumise tunne on mingis mõttes päris sarnane sellega, kui tahad oma lemmikbändi live’is näha, mitte ainult Spotify’st kuulata. Muski live on kindlasti erakordne võimalus, sest ilmselt ta oma tuuriga kunagi lauluväljakule ega kuskil Metaversumi tagumises nurgas eksisteerivasse Linnahalli konverentsikeskusesse tule.

Elon Musk live show! Autor: erakogu
Elon Musk live show! Autor: Erakogu

Ma ei ole kindlasti mingi Muski fänn. Ei hoia kuidagi eraldi tema asjadel igapäevaselt silma peal, aga ilmselgelt tean härra tegemistest midagi. Me kõik teame. Kas keegi üldse on kuulsam ja mõjukam kui Musk? Trump? Putin? Bezos? Zuckerberg? Maitse asi, aga igal juhul võib öelda, et Musk on üks fenomenaalsemaid tegelasi maailmas. Vahet pole, kas vihkad või armastad teda.

Niimoodi me siis ootame tuhandete inimestega järjekorras mingit etteastet. Ega keegi täpselt teagi, millest juttu tuleb ja miks Musk üldse on nõus Cannes’is lavale astuma. Sest ilmselgelt valib temasugune tüüp hoolega, kuhu otsustab minna ja mis sellest lõpuks kasu on. Kahtlen, et ta tegeleb kasutute tegevustega.

Aga meie, saali pääsenud, saame elu lõpuni rääkida, et “aastal 2024 nägin Muski”. Kui jututeemad peaks ükskõik millisel elu hetkel kuskil vestluses otsa saama, siis on see ju alati hea kaart, mis välja tõmmata. Räägime Muskist, sest ta ei jäta kedagi külmaks!

Kas Elon Musk tuli Cannes’i vabandust paluma?

Novembris ütles Musk reklaamitööstusele, et “go f*** yourself.” Nimelt tõmbus osa reklaamirahvast X-ist eemale ja soovitas seda teha kõigil teistelgi. X-i boss Musk andis seepeale New York Timesile intervjuu ja ärritus: “Keegi tahab mult reklaami abil midagi välja pressida? Nad ähvardavad mind rahaga?” Ja sinna otsa kõlaski kuulus F-sõnaga lause.

Tüli aluseks on erinev arusaam sõnavabadusest. Ühed ütlevad, et Muski ja X-i sõnavabaduse toel saab levitada kõike seda, mis on halb ja ohtlik. Musk omakorda väidab, et temast erinevalt mõtlejad tahavad kogu internetile tsensuuri peale panna.

Elon Musk live show! Autor: scottjgallagher
Elon Musk live show! Autor: scottjgallagher

Siin tülis peitubki ilmselt iva, miks tuli Musk üldse Cannes’i kohale. Eriarvamused vajavad mingisugust lahendust, sest X tahaks pikas perspektiivis olla võimalikult edukas. Vaevalt Musk siin otseselt dollareid taga ajab, vaid eesmärgiks on X-i platvormi võimalikult lai levik ja hea maine.

Maailma kõige rikkamat inimest intervjueerib reklaamitööstuse mõjukamate sekka kuuluv WPP tegevjuht Mark Read. F-sõnaga solvang on esimene ja vast ka kõige olulisem teema. Musk võtab hetke ja asubki asja siluma:

“See polnud suunatud kogu reklaamirahvale. See oli austusavaldus sõnavabadusele. Minu arvates peab meil olema globaalne vaba platvorm, kus inimestel on laiem õigus oma arvamuse avaldamiseks. Mõnel puhul nõuab reklaamirahvas tsensuuri. Päeva lõpuks peame otsustama, kas parem on tsensuur koos raha võitmisega või vaba sõna koos raha kaotamisega. Me valime teise variandi.”

Maailma meedia korjas Muski sõnad kiirelt üles. Räägitakse, kuidas Musk käis Cannes’is lepitust otsimas või suisa vabandamas. Esimese väitega võib ehk nõustada, sest lepituse otsinguna saab võtta juba fakti, et Musk üldse siin on. Aga vabandamisest on asi ilmselt kaugel. Või siis peab väga sügavalt ridade vahelt mingeid soovlauseid välja lugema.

Privileeg öelda ükskõik mida

Kogu vestlus ise on meeleolukas ja arvatavasti naudib olukorda iga saalis viibija. Elon Muski live siiski! Päris palju naerupahvakaid, palju mõtlikke nägusid. Kui X-i teema saab nii-öelda silutud, siis liigume edasi juba kõige muu juurde, mida Read soovib Muskilt teada. Järgnevalt paar tähelepanekut:

  • Kas copydele ja disaineritele jääb töö alles? Muskil pole selles osas midagi positiivset öelda. AI muutub nii kiiresti, et tema hinnangul näeme üldises maailma toimimises radikaalseid muutuseid juba aasta jooksul.
  • Marsile kolimise plaan on täies jõus ning igapäevaselt töös.
  • Humanoid-robotitest saavad tema sõnul meie parimad sõbrad ja koduabilised. Robotid on valmis järgmise aasta lõpuks ja neid mahuks siia planeedile 20 miljardit.
  • Tõenäoliselt tähendab AI areng inimkonnale ikkagi head, sest Muski sõnul on AI võimalik luua selliselt, et tema peamine ülesanne on inimesele rõõmu pakkuda. Kui see ülesande püstitus muutub vastupidiseks, siis on meil probleem.
  • Muski sõnul elame kindlasti inimkonna ajaloo kõige huvitavamal ajastul. Ta soovitab meil seda nautida!
  • Kui ükskõik milline teine inimene räägiks Muskiga sarnast juttu, peetaks teda hulluks. Kui Musk räägib, siis 2300 üle maailma kokku sõitnud loovinimest kuulavad tohutu huviga. Sest Muski puhul on alati kasvõi imeväike võimalus, et äkki tal ongi õigus.

Autor: Kaarel Täll, Cannes

Elon Musk live show! Autor: scottjgallagher
Elon Musk live show! Autor: scottjgallagher
Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt