A. Le Coq vahetab plastkõrred paberist kõrte vastu
A. Le Coq vahetab esimesena Eestis kõikide mahlapakkide joogikõrred paberist tehtud alternatiivi vastu. Eelmisel nädalal toodeti Reola tootmisüksuses esimene testpartii Limpa kõrrejooke, millel on küljes uudsed, looduses lagunevad paberkõrred. Järk-järgult vahetatakse plastkõrred välja kõikidel Limpa mahlajookidel ja smuutidel. Selle sammuga jääb ühes aastas tootmata ligi 4,1 miljonit plastjoogikõrt.
A. Le Coqi juhi Tarmo Noobi sõnul õnnestus testtootmine hästi ja esimesed 15 000 paberkõrtega uut Limpa Shake ploomimahlajooki liiguvad poelettidele juba järgmisel nädalal. „Loodetavasti võtavad keskkonnasäästliku uuenduse ka tarbijad kenasti vastu ning saame sujuvalt alates maikuust minna täielikult üle paberkõrtele,“ lausus Noop.
A. Le Coq on valmistunud pikalt paberist kõrte testimiseks ja tootmiseks, kuid kõrte tootja katsetused võtsid planeeritust rohkem aega. Välja töötatud paberkõrs tagab toote mugava tarbimise, säästes seeläbi ka keskkonda. Paberkõrre hügieenikaitseks olev ümbris jääb pakendi külge ja on seega koos pakendiga töödeldav. Esimesel võimalusel paberkõrtele üleminek on üks osa A. Le Coqi lubadusest järeltulevatele põlvedele muuta maailm paremaks paigaks, kus elada, andes panuse maailma prügistumise vähendamisse.
Euroopa Parlamendi otsusega rakendub alates selle aasta 3. juulist teatud ühekordsete plasttoodete turule laskmise keeld. Need kategooriad on vatitikuvarred, söögiriistad, taldrikud, kõrred, joogisegamispulgad, õhupallide varred, vahtpolüstüreenist toidupakendid, vahtpolüstüreenist joogitopsid ja -pakendid.
Plastist väikeprügi on üks peamisi maailmamere reostatuse murekohti, moodustades mereprügist üle 80 protsendi. Aeglase lagunemistempo tõttu kogunevad plastjäätmed merre ja randadele. Plastijääke on leitud ka mereloomadest – hüljestest, lindudest, kaladest ja koorikloomadest, misläbi jõuab plast ringiga ka inimeste toidulauale.
Toimetas: Silja Oja, TULI