16.05.2019

7 kasulikku fakti suveürituste ligipääsetavuse kohta

Meie seas toimetavad pikad ja lühikesed inimesed, mõni lonkab või liigub abivahendi abil. Kõik ei näe või ei kuule ümbritsevat ühtemoodi või üldse mitte. Meie hulgas on ka neid, kes saavad aru ainult lihtsatest sõnumitest. Teenuste ja toodete pakkumisel, aga ka ürituste – näiteks suvepäevade – korraldamisel on väga oluline tagada ligipääsetavus kõigile. Sellega laieneb oluliselt üritusel osalejate ring, kirjutab puudega inimeste pikaaegne eestkõneleja ja sotsiaalministeeriumi peaspetsialist Tiia Sihver.

  • Liikumispuudega inimesed vajavad treppide asemel kaldteid ja lifte, madalaid lävepakke, käsipuid ning 90 cm ukseava. Tegelikult on see kasulik kogu ühiskonnale – kõigil on palju parem ja mugavam liikuda. Näiteks vanemad väikelaste ja lapsevankritega, eakad, ajutiste traumadega inimesed, jalgratturid, kaubavedajad jpt.
  • Kuulmispuudega inimene saab enamuse infot kätte visuaalselt. Suunavad viidad ja juhised on vajalikud kõigile. Seda eriti tundmatus keskkonnas ja suurtel aladel.
  • Nägemispuudega inimesed vajavad värvikontraste ja head valgustust. Info selge eristumine ja hea nähtavus on mugav kõigile. Näiteks orienteerumisel uues kohas või hilisõhtul.
  • Intellektipuudega inimene saab õige info, kui tekst ja visuaalsed lahendused on lihtsad ja selged. Visuaalne teave on kõigile kiirelt hoomatav. Nt on lihtne aru saada, et liiklusmärk, kus on kahvel ja lusikas risti, viitab söögikohale.
  • Väljas söömisel tuleb arvestada ratastooliga inimese vajadustega. Tavatoolidega võrreldes võiks ratastooli jaoks olla kahe koha jagu ruumi ning ligipääs laua alla kõrgusega 90cm. Samuti võiks vajadusel olla koht ka isiklikule abistajale. Selliseid tingimusi võivad vajada ka väikelastega emad-isad, ajutiste traumadega inimesed jpt.
  • Ligipääsetav tualett, dušinurk või voodi on kasutamiseks kõigile, mitte ainult ratastooli kasutajatele. Tegelikult kasutavad seda võimalusel liigesehaiged, ajutiste traumadega ja seljavalusid põdevad inimesed. Kui tualett, dušinurk ja magamiskoht on kohandatud liikumispuudega inimesele, on see ligipääsetav kõigile, mitte vastupidi. Samuti on oluline, et tualett oleks inimestele lähedal ja lihtsasti juurdepääsetav.
  • Puudega inimese saatja pole lihtsalt kaaslane, vaid talle vajalik tugi. Puudega inimesed vajavad sageli isiklikku abistajat või tugiisikut. Näiteks ürituse pileti soodustus on oluline seetõttu, et saatja on lepinguline töötaja ja puudega inimene peab vastasel juhul tasuma osalemiseks topeltkulud. Ürituse tellija või korraldaja võiks sellega arvestada, kui eesmärk on osalejate rahulolu. Näiteks on ühiskondlik norm, et pidev tugi on vajalik lastele ja sellega arvestatakse ka soodustuste tegemisel. Samuti on ka pimedale tema juhtkoer silmade eest, mitte lihtsalt lemmikloom.

Kõige olulisem on teadvustada mitmekesisust – erinevad piirangud ei ole tingitud inimesest, vaid tihti hoopis keskkonnast.

Allikas: Sotsiaalministeeriumi blogi

Silja Oja, Turundajate Liit

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt