09.02.2021

17. veebruaril tasuta veebinar: “Kuidas disainida lastele ja lastega?”

Avaliku sektori innovatsioonitiim ja inimkeskseid lahendusi otsiv Rakendusliku Antropoloogia Keskus kutsuvad selle aasta esimesse I-Klubisse. Võtame koos luubi alla ühiskonnas ühe keeruliselt uuritava, kuid teisalt meile justkui nii tuttavliku sihtrühma: lapsed. Osalemine tasuta!

Üha enam – kuigi kaugeltki mitte piisavalt – on avalike teenuste, toodete, füüsilise keskkonna, aga ka info- ja suhtlusruumi kujundamisel hakatud mõtlema lastele ja noortele kui omaette sihtgrupile.  Lugematute asutuste olulise kasutajagrupina leiavad äranimetamist lapsed või lastega pered.

Mul on tüdrukute vetsu kohta ainult halbu asju öelda, aga üks mu lemmikkoht on seal vetsus, selle viimase boksi ja akna vahel aknalaual. Sest et seal saab rahulikult olla ja raamatut lugeda … keegi ei näe seda. Aga mina näen kõiki! – Iti, 9 a, Märjamaa


“See on tavaline, et muuseumides peab lapsi sülle võtma, et nad näeksid asju, mis on silmakõrgusel. Sellega oleme harjunud. Üleüldiselt on ju nii väikeste lastega raske muuseumis käia.” – Alar, 3-, 4- ja 11-aastase lapse isa


Selle teema keskmes on aga üks paradoks. Kuigi me kõik oleme olnud lapsed, oleme me unustanud, mis tunne see on – toimetada igapäevaselt täiskasvanute poolt loodud ja kontrollitud ning valdavalt täiskasvanute jaoks kujundatud maailmas.

“Ma iga päev peale kooli käin siin poes, ostan endale saiakesi. Aga need, mis mulle meeldivad, on siin Selveris kõrgel. Aga all on ka midagi maitsvat.” – Andrei, 9a, Tallinn


Laste kasutajakogemuse ja -teekonna uurimine on tulemuslik ainult juhul, kui nad on protsessi ka ise kaasatud. Laste ootuste, vajaduste ja soovide väljaselgitamine eeldab aga tavapärasest mõnevõrra erinevaid meetodeid – ning olgu spoiler’ina öeldud, et fookusgrupp esikolmikusse ei jõua! Kas ja kuidas saaks lapsi kaasata disainiprotsessi ja milliseid hoiakuid see täiskasvanutelt eeldab? Sellele kõigele otsime veebinaril vastuseid.

 

I-Klubi on seekord üles ehitatud välkloengutele: viis esinejat teevad igaüks 8-minutilise ettekande ning seejärel avame mikrofonid küsimusteks-vastusteks ja aruteluks.

 

Oma kogemustest laste kaasamisel teenuse- ja tootedisaini räägivad Helelyn TammsaarInnovatsioonitiimist, Riigikantselei ligipääsetavuse rakkerühma juht Keit Parts, lastekultuuri disainer Eva Liisa Kubinyi loovuskiirendist Vivita, Rakendusliku Antropoloogia Keskuse uuringute juht Ehti Järv ning Eesti Tervisemuuseumi näituste ja kogude juht Herke Kukk. Mõistagi ei puudu sellest arutelust ka laste endi hääl! Veebinari juhib Helelyn Tammsaar Innotiimist.

 

I-Klubi Live! toimub kolmapäeval, 17. veebruaril kl 15:00–16:30 nii Zoomis kui ka Innotiimi I-Klubi ja Rakendusliku Antropoloogia Keskuse Facebooki lehtedel.

 

Küsimusi kogume kokku kõikidest kanalitest, kuid oma häälega kaasa arutlema ootame Zoomi.

Zoomiga liitumiseks registreeru eelnevalt SIIN.
Ole lahke ja anna oma huvist ja osalusest teada, pannes end kirja ka Facebooki üritusel.
Kogunema hakkame 10 minutit varem ning alustame täpselt!
Mari Roonemaa, Rakendusliku Antropoloogia Keskuse kommunikatsiooni- ja turundusjuht
Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt