Kas Piia Heivdali lugu muudab viimaks seadust?
Mia Belle Trisna juhtum, kus 14-aastane laps langes väidetavalt seksuaalse ärakasutamise ohvriks, olles suhtes endast oluliselt vanema täiskasvanuga, pole esimene. Neid lapsi on palju. Nende lood on hirmsad ning kohutavalt kurvad. Ja nendest räägitakse piinlikult vähe. Sest häbi on. Valus on. Väga-väga valus on.
Seksuaalse enesemääramise vanusepiir Eestis on ainult 14. Kui me kohe otsustavalt ei tegutse ja seda viivitamatult ei tõsta, püsib võimalus, et neid lapsi tuleb iga päevaga juurde. Probleem seisneb selles, et paljud eestlased ja poliitikud arvavad endiselt, et 14 on okei. Või, et süüdi on ohver. Et pole hullu. See on väga-väga kurb.
Õhtulehes ilmus eile õhtul šokeeriv artikkel 14-aastase Piia Heivdali ja 54-aastase Kristo Terrandi suhtest. Alles artikli lõpus selgus, et tegemist on mõjuva kampaaniaga, mille taga on Eesti Seksuaaltervise Liit, Optimist Creative ja Optimist Public. Kampaania kannab nime #14poleokei.
„Ainus viis panna inimesed mõistma, et seksuaalse enesemääramise vanusepiir 14. eluaasta juures ei ole okei, on näidata neile 14-aastast last ohtlikus suhtes endast palju vanema täiskasvanuga. Kuniks seadust ei muudeta, ei kaitse neid lapsi mitte keegi,“ ütles Eesti Seksuaaltervise Liidu projektijuht Katrin Salundi.
„Korduvalt on algatatud diskussiooni tõstmaks seksuaalse enesemääramise vanusepiiri, aga seadust pole tänaseni muudetud. Tõsiasi, et seda pole juhtunud, on meie jaoks lihtsalt tülgastav. Tundsime, et peame tegema kõik endast oleneva ja töötama välja plaani, mis suudaks selle seaduse muutmisele kiiremas korras kaasa aidata,” kommenteerisid kampaania autorid loovagentuurist Optimist.
Tutvu kampaaniaga: Piia on 14. Kristo on 54. Suhe, mis on nii kirglik ja skandaalne, et võtab sõnatuks.
Jagamiseks kasuta palun teemaviidet #14poleokei.
Silja Oja, TULI
Optimist Creative ja Optimist Public on Turundajate Liidu (TULI) liikmed.