11.04.2017

Michal lükkas tagasi Ossinovski alkoholipiirangupaketi

26. november 2015 17:06
BNS
Reformierakondlasest majandus- ja taristuminister Kristen Michal jättis kooskõlastamata tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski alkoholipiirangupaketi, kuna see ei ole Michali hinnangul kooskõlas hea õigusloome tavaga.

«Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium peab kõige olulisemaks alkoholipoliitikas noorte kaitsmist alkoholi kahjulike mõjude eest ning on valmis igakülgselt kaasa töötama reaalselt toimivate lahenduste otsimisel. Meile oli üllatus, et meid on lisatud eelnõu väljatöötajate hulka, kuna see ei vasta tõele, ehkki meil oleks olnud ja on tulevikus heameel kaasa lüüa,» kirjutas Michal Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) juhile Ossinovskile.

Ta lisas, et ei kooskõlasta eelnõu, kuna see pole koostatud hea õigusloome tava kohaselt ning seletuskirjas puuduvad põhjendused ja tõendid, mille põhjal oleks võimalik hinnata kavandatava piirangu proportsionaalsust.

«Tervise- ja tööminister kindlasti suhtub sellesse argumenti tõsiselt, sest teda tsiteerides elektrituru seaduse eelnõu mittekooskõlastamisel kuu aega tagasi, kuna ministeerium ei kooskõlasta eelnõu alljärgnevatel põhjustel: seaduseelnõu ei vasta koalitsioonileppe punktile, eelnõu mõjud on läbi analüüsimata ning eelnõu on põhjendamatult diskrimineeriv osapoole suhtes,» kirjutas Michal. Tema sõnul eelnõu väljub mitmeski valikus kokkulepitu raamidest ja on läbi analüüsimata.

Ka ettevõtlusorganisatsioonid on juhtinud tähelepanu, et selle eelnõu koostamisel on eiratud hea õigusloome põhimõtteid. Samas peaks ettevõtlusorganisatsioonid olema alati riigi partneriteks, kui tehakse ettevõtlust või ettevõtluskeskkonda puudutavaid valikuid. «Alati ei pruugi arvamused kattuda, kuid kohustuse teatud viisil riiklikud regulatsioonid ette valmistada on valitsus ise võtnud. Ja hea õigusloome põhimõtted on nime väärt siis, kui neid järgitakse,” seisab kirjas.

Alkoholi liigtarbimise vastu võitlemine ei ole Michali hinnangul siiski pisiprobleem. «Alustades sellest, et ka ettevõtjad ja organisatsioonid, kes on valmis positiivseid lahendusi otsima, võetakse laua taha ning otsitakse koos toimivad lahendused kõige põletavamatele probleemidele, alustades näiteks küsimusest, kuidas kaitsta noori,» arutles ta. Ta lisas, et soovides tulemust, mitte tähelepanu, tuleks vastavalt hea õigusloome põhimõtetele kirjeldada valikuid, analüüsida valikute mõjusid ning suhelda avatult osapooltega.

Ossinovski otsustas oluliselt piirata alkoholireklaami ning on saatnud kooskõlastusringile eelnõu, mis keelab säärastes reklaamides kasutada muuhulgas helilisi ja visuaalseid kujunduselemente, lubades näidata vaid liikumatut pilti. Lisaks soovib minister keelata happy hour’i toitlustusasutustes.

Vastavalt kavandatud eelnõule ei tohi alkoholireklaamis olla enam helilisi ja visuaalseid kujunduselemente. See tähendab, et televisioonis ja internetis võib näidata vaid ühevärvilist liikumatut pilti ning raadios, teles ja internetis võib reklaamides ette lugeda vaid tooteinfo ja tervisehoiatuse. Muusikalise kujunduse kasutamine lubatud ei ole.

Eelnõu kohaselt tuleb alkohoolsed joogid paigutada müügikohtades teistest kaupadest eraldi. Alates 1. jaanuarist 2018 on kauplustes alkoholi müümiseks nõutav läbipaistmatute vaheseintega eraldatud ala. Väikestes kauplustes piisab sellest, kui alkohoolseid jooke müüakse letist.

Ettevõtlusminister Liisa Oviir kooskõlastas eelnõu, kuid leiab, et alkoholimüügi keelamine tanklates võib anda löögi maapiirkondade kaubandusele.

Eesti Kaupmeeste Liit on märkinud, et alkoholitarbimise piiramine on oluline ning selleks tuleks rakendada mõistlikke meetmeid, kuid minister Ossinovski välja pakutud pakett ei too liidu hinnangul kaasa muudatusi kättesaadavuses ehk ei lahenda tegelikku probleemi.

Eesti Õlleliidu sõnul on Ossinovski ettepanekud alkoholiseaduse muutmiseks sektoriga läbi arutamata, pärsivad konkurentsivõimet ja lähevad vastuollu varasemate kokkulepetega.

Toiduainetööstuse Liidu hinnangul kahjustavad Ossinovski pakutud alkoholiseaduse muudatused siinsete joogitootjate konkurentsipositsiooni. Ehkki Livikole tervise- ja tööminister Ossinovski plaanitavad alkoholiseaduse muudatused olulist majanduslikku mõju ilmselt ei avalda, taunib ettevõte aktiivset keelustamist ning peab eelnõud maailmavaateliselt vääraks.

tarbija24.postimees.ee

Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt