09.01.2017

Kas reklaami loovusel ja ärilistel tulemustel on seos?

Lola TehverEesti Turunduskommunikatsiooni Agentuuride Liit

Eesti agentuuride huvi rahvusvaheliste reklaamikonkursside vastu on jäänud tagasihoidlikuks. Tihti öeldakse, et rahvusvahelistele võistlustele pole mõtet minna, sest niikuinii ei võida ning lisaks on see ka kulukas. Meie agentuurid teevad head tööd ning neil ei ole häbeneda midagi. Konkurssidel osalemine on tegelikult oluline ja vajalik nii agentuuridele, kui ka meie klientidele. Auhindu võitvad reklaamid ja kampaaniad on tulemuslikumad ning efektiivsemad ärieesmärkide saavutamisel kui keskpärased reklaamid. Loovuse ja efektiivsuse vahel on väga suur seos ning auhinnatud kampaaniad on ületanud ärieesmärke mitmeid kordi.

Janne Laik, AS Olerex turundusjuht: “Kas reklaami loovusel ja ärilistel tulemustel on seos?

Jah, kindlasti. Küll on aga oluline aru saada, mida tähendab loovus. Kui loovusest õigesti aru saada, siis selle mõju äritulemustele on isegi rohkem kui üllatavalt suur. Tihtilugu  võrdsustatakse loovust hullumeelsete ideedega. Kui sa aga paned loova idee mittesobivasse konteksti, siis võib see saada auhindu, kuid ei too oodatavat tulemit brändi/ettevõtte äritulemuste jaoks. Kui viis ettevõtet üritavad oma sisult sarnast toodet müüa, siis meelde jääb see, kelle kommunikatsioon on loovam, julgem ja ootamatum. Elik loovus ei ole hullumeelne idee, küll aga julge ja uuenduslik lahendus brändi strateegiliste eesmärkide täitmiseks, mille aluseks on turundusjuhi ja loovagentuuri äärmiselt tugev partnerlus. Strateegiliselt loovasse lahendusse tasub investeerida, kuna see toodab sulle rohkem tähelepanu väiksema meediamahuga. Loovusesse tasub investeerida ja      panustada. Meile loovus ja pöörased ideed meeldivad ning panevad oma tööd nautima. Ma võin julgelt väita, et see paistab ilmselt välja ka meie kommunikatsioonist. Ja oleme ilmselt osaliselt tänu sellele oma turuosa ja müüke jõudsalt kasvatanud. Suur rõõm kui meie tööd või meie loovagentuuri teised tööd on auhinnatud, mõjub see ikka meeldivalt ja suurendab usaldust. Loovagentuur on ka turundusjuht ja turundusjuht on loovagentuur – ei ole tellija ja teenuse pakkuja suhet. Äritulem põhineb selgelt loodud brändi strateegial ja sellele vastavatel eesmärkidel. Olerex ja Tabasco on oma kooslust naljaga pooleks nimetanud Tabarex’iks. Sest me olemegi üks meeskond. Ja on näha et see töötab nii loovlahenduste kui äritulemuste poolt”.

Viimasel Kuldmuna festivalil enim auhindu noppinud agentuur Tabasco loovjuht, Indrek Viiderfeld selgitab, miks nemad osalevad loovuskonkurssidel:
“Peame konkurssidel osalemist oluliseks mitmel põhjusel. Esiteks, sa ise vaatad oma töid laiema pilguga – näed kas sul on taset, kas siis Eesti või rahvusvahelises mõistes.
Teiseks, auhindu on tore saada. Sa ei tööta küll auhindade pärast, kuid saada on neid ikka tore.
Kolmandaks, kujutan ette kui raske on häid töötajaid leida, kui sa konkurssidel ei osale.
Auhinnad on tunnustus töötajatele. Analoogne ilmselt filmimaailmale, kus kassa on oluline, kuid Oscareid tore saada”.
Margo Kütt, loovagentuur Imagine CEO ning loovauhindade edetabelit juhtiv agentuur: “Imagine osaleb loovuskonkurssidel eelkõige seetõttu, et näha oma tehtud tööde taset võrreldes teiste agentuuridega.
Seda nii Eestis kui välismaal. Eestis osaleme ainult Kuldmunal ja Eesti Disainiauhindadel.
Välismaistest konkurssidest oleme välja valinud Golden Drum, Golden Hammer ja Baltic Best.

Kui meie tase tõuseb, siis tulevikus osaleme ka Cannes Lions ja Eurobest festivalil”.

Uuendasime märtsikuus avaldatud tabelit, mis koondas kokku erinevate reklaamikonkursside tulemused nii siin, kui välismaal. Tabel pole hinnang agentuuride loovusele, see mõõdab lihtsalt loovauhindu ehk auhindu, mis mõõdavad loovust. Tabeli eesmärgiks on näidata erinevatel loovkonkurssidel võidetud auhindade arvu. Asja lihtsustamiseks on antud erinevatele konkurssidele erinev kaal ja ajafaktor – millisel   ajaperioodil peab auhind võidetud olema.

Tahan rõhutada seda, et turul on veel mitmeid väga häid tegijaid, kes tabelites ei kajastu ning nende otsus mitte osaleda auhinnajahis ei pisenda kuidagi nende võimet teha väga head tööd.

Metoodikast

Tabel kajastab võidetud auhindu reklaami, disaini ning digitali kategooriates, mis on  võidetud 2015 aasta II, III ja IV kvartalis ning lisaks 2016 aasta I kvartalis. Lihtsustatult öeldes, on sellest tabelist välja võetud eelmise aasta Kuldmuna festivali tulemused ning lisatud 2016 aasta Kuldmuna tulemused.
Sellise tabeli eesmärk on reastada loovtööstusega tegelevad ettevõtted vastavalt nende võidetud loovauhindade järgi. Antud tabel summeerib erinevatelt konkurssidelt võidetud loovauhinnad ja reastab agentuurid selle järgi.
Loovkonkursside koondtabelisse ilmuvad punktid järgmiselt:
  • Kuldmuna, Baltic Best, ADC*E: Grand Prix 20p, Kuld 10p, Hõbe 7p, Pronks 5p, finalist 1p.
  • Lokaalsed rahvusvahelised konkursid: (Golden Hammer, KIAF, AdBlacksea, Minsk Square) Grand Prix 50p, Kuld 25p, Hõbe 17.5p, Pronks 12.5p ja finalist 2.5 p.
  • Suured Euroopa festivalid: (Eurobest, Golden Drum ja ADCE (ADCE-l pronkse ei jagata) Grand Prix 100p, Kuld 50p, Hõbe 35p, pronks 25p ja finalist 5p.
  • Maailma festivalid: (Clio, Epica) Grand prix 150p, Kuld 75p, Hõbe 52.5p, pronks 37.5p ja finalist 7.5 p.
  • Cannes Golden Lion: Grand Prix 200p, Kuld 100p, Hõbe 70p, Pronks 50p, finalist 10p.
Järgmine tabel ilmub juulikuus ning seal kajastuvad 2015 aasta III ja IV kvartal ning lisaks 2016 aasta I ja II kvartal. Teise kvartali festivalid: White Square, KIAF, Golden Hammer ja Cannes Lions.
Kõik uudised

TULIs on üle saja liikme. Liitu sinagi Eesti suurima turunduskogukonnaga!

Loe siit, mis hüvesid TULI liikmed naudivad.

TULIst lähemalt